neezen van Mandor werd aangevallen, achtte de Leiding het noodig tot concentratie van krachten over te gaan en werden de bezettingen van Landak en Mempawa teruggenomen naar Pon- tianak. Toch kon nog niet tot een militair offensief tegen Mandor worden overgegaan, omdat de gewapende macht te zwak was. In Pontianak nam men een defensieve houding aan en wachtte verder alles rustig af, ondanks de impertinentie van de Chineezen om te weigeren iets met de onzen te maken te hebben en alleen na bedreiging door den Sultan, dezen exuces aan te bieden en intusschen toch door te gaan met aanleg van wegen voor een volgend offensief tegen de militaire nederzetting te Pontianak. ypisch mag uit een militair oogpunt de uitspraak genoemd worden van eenige Inl. Hoofden van Mempawa tijdens een ge houden bijeenkomst aldaar, kort na de vermelde relletjes, n 1. dat de Nederlanders Montrado en Doeri onmiddellijk moesten bezet ten, zijnde de brandpunten van weerspannigheid van de Chi neezen. Zij gaven dus al een aanwijzing voor mogelijke operatie-objecten voor eventueele expedities, zonder eenige militaire scholing te hebben gehad. b Het was dus de logica, die hen er toe bracht, de Nederlanders zoo n hint te geven. 1820. In 1820 was de Regeering van plan, om Borneo geheel te verlaten, toen na een knappe verhandeling van één der Regeerings- adviseurs, zij besloot zulks niet te doen. 5? ZÜ WdS er toen 00k van overtu'gd, dat eenmaal besloten hebbende, Borneo met te verlaten, er flinker en degelijker opge treden moest worden. 8 1821. In 1821 werden de eerste voorbereidingen getroffen voor een goede expeditie. Politiek en Strategie gingen nu hand aan hand. Mr. 1 obias ging als Regeeringscommissaris naar Borneo, verge zeld van den Luit. Kolonel der Pioniers Mijnhardt, teneinde naast net nemen van de hoog noodige maatregelen, tevens voorberei dingen te treffen voor een eventueele expeditie. Besprekingen werden gevoerd met den Panembahan van Mem- pmvo en den Sultan van Sambas en wel begrijpende, dat van de Chineezen de grootste last zou worden ondervonden, werd er reeds besloten tot een troepenconcentratie in Mempawa. N. m. m is dit wel juist gezien geweest, aangezien in die dijden Mempawa ten opzichte van de Chineesche districten uïsch '^'e VCth' "Borneo's Wester-Afdeeling: Geographisch-Statistisch-Histo- 891

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 17