strategisch wel het gunstigst gelegen was en zich goed leende voor operatiebasis en concentratie van troepen. De Panembahan was ons bovendien zeer goed geneigd groot gemak zouden wij er van hebben voor wat betreft hulptroepen en koeliediensten. De 2e expeditie kon dus op betere basis en met meer bekend heid van de streek uitgezonden worden en waar men alleen van de Chineezen tegenstand verwachtte, kon zoowel de politieke- als de militaire doelstelling van de expeditie duidelijk worden vast gelegd. N. m.m. had de doelstelling van de 2e expeditie moeten luiden PolitiekOnderwerping van de Chineesche kongsi's. Herstel van rust en orde.. MilitairBezetting van Mempawa, Mandor en Montr ado. Slechten van alle versterkingen. Ontwapening van de Chineezen. 1822. In 1822 n. 1. ging inderdaad Mr. Tobias weder naar de Wes- ter-Afdeeling van Borneo met een exp. troepenmacht onder den Luit.-Kol. de Steurs, sterk 400 manschappen, 4 handmortieren, en 2 éénponders, welke troepenmacht versterkt zou worden met de reeds in Borneo aanwezige bezetting. De doelstelling luidde volgens het Besluit van den G. G. van 25-6-1822: Machtsvertoondesnoods onderwerping van de Chi neezen". Wat was het gevolg van deze doelstelling? Dat, toen de Chineezen, bevreesd voor zoo'n troepenmacht geen verzet pleegden, de expeditie ontaardde in een machtsver- toonmarsch, waarbij één maand werd gemarcheerd zonder één enkele patroon te verschieten, en nadat Montrado, Lara en Mem pawa bezocht waren, de exp. troepenmacht te Pontianak terug keerde, na achterlating van een zwakke bezetting te Mempawa. Aan de opdracht was voldaan, doch de Chineezen hadden de macht niet gevoeld en begonnen al spoedig opnieuw het ben- tengleven. Van Pontianak uit moest het volgende jaar al direct opgerukt worden tegen de verzetslieden, die het ditmaal weder openlijk gemunt hadden op de achtergelaten Ned. Ind. bezettingen. 1823/1824. De Regeeringscommissaris gaf toen persoonlijk een opdrachf aan den Commandant van de ageerende troepen (Luit. Kol. de Steurs), welke opdracht getuigde van juist inzicht en durf. Na een krachtig optreden in het Sambasche, moest de Overste de Steurs ageeren tegen Montrado, teneinde de Chineezen, die in verzet gekomen waren tot onderwerping te dwingen, een schat ting op te leggen en te ontwapenen. 892

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 18