84 man en 105 man. De toenmalige Resident Wilier vroeg daarom hulp van Java. De politieke omstandigheden gedoogden echter toen geen expeditie. Zich hiervan bewust, doch anderzijds meenende het voorgeval lene niet te kunnen negeeren, besloot de Regeering de Chineezen door eenig vertoon van macht tot inkeer te brengen. Was dit principe van de Regeering juist Tegenover Oostersche Volkeren is het een voldongen feit, dat in een bepaalde diplomatie van machtsvertoon slechts zwakheid wordt erkend, waarna bijna onmiddellijk de macht van de verzets partij toeneemt. De feiten zullen deze uitspraak ook nu weer be vestigen. Regeeringsmaatregelen: Het fregat „De Rhijn", gereed om naar China te vertrekken, kreeg opdracht, de Wester-Afdeeling van Borneo aan te doen met de volgende instructie: „In de Westkust te blijven vertoeven, zoo lang een langer verblijf door de uitgebroken onlusten dringend noodzakelijk mocht worden geacht en zoonoodig in overleg met den Resident te handelen, zooals het nuttigst voor den Lande zou worden geacht". Militair doelMachtsvertoon Was de macht toereikend Politiek doel? Genoegdoening? Kon dit gevergd worden? Intusschen werd de „Tjipanas" aan de „De Rhijn" toegevoegd. Na aankomst van de schepen, had een conferentie plaats met den Resident en werd onmiddellijk door den Commandant besloten een verkenning te doen uitvoeren tegen de Sedau. De verkenning had de volgende resultaten Beschieting van den wal kon niet plaats hebben, wegens het feit, dat de „De Rhijn", noch de „Tjipanas" dicht genoeg onder de kust konden komen. De linkeroever van de Sedau bood een gunstige landingsplaats, een en ander in verband met een optreden aan den wal. De Commandant van de „De Rhijn", bevelvoerende officier, be sloot tot een landing over te gaan, teneinde aan den wal op te treden 894 Toen de Borneosche onlusten een meer dreigend aanzien kregen, hadden wij in Bantam een exp. macht, om er een opstand van bedenkelijken aard te bedwingen. Te Palembang waren wij, ter zelfder tijd, in een oorlog gewikkeld tegen niet onderworpen volken, die ons gebied hadden geschonden en onze grens bewoners tot muiterij en afval overhaalden. Od Bangka hadden wij den beruchten Amir te bevechten. Omtrent de staatkunde van Boni was de Regeering niet gerust. Op Java werd te Patjitan een samenzwering ontdekt tegen het Ned. Oezag en in Djokjakarta was de toestand evenmin rooskleurig. ZieDe verwikkelingen van het Ned. Ind. Gouvernement met de Chi- neesche bevolking op Westelijk Borneo, toegelicht. Overdruk uit het Tijd schrift van Ned.-Indië van 1853, pag. 2.

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 20