De actie werd daarom gestaakt en de geheele geïmproviseerde exp. macht ging terug. De „De Rhijn" stoomde verder naar China. Dit échec bleef natuurlijk niet zonder gevolgen. Opgeblazen van trots versterkten de „Thai Kwongers" hun legerscharen, heschen de oorlogsvlag in Montrado en breidden verder hun acties uit in de richting Sepangsambas en Pemangkat. De strijdmacht werd georganiseerd, de verpleging werd uitste kend geregeld en de noodige munitie werd verzameld en opgelegd. Verder onderkenden de opstandelingen de strategische waarde van Pemangkat en na het aantal strijders op 7000 te hebben gebracht, begonnen zij een veldtocht tegen de ons bevriende Sam Ti Khiouw kongsi (van Hoklo-Chineezen), dreven deze terug tot op den rechteroever van de Sambas en stelden zich in het bezit van Pemangkat. In Augustus was de verzetspartij reeds zeer machtig, beheerschte het gebied van de Sedau tot Pemangkat, had dus 2 strategisch sterke punten bezet (n. 1. Sedau en Pemangkat) en elke kans op hulp van de Hoklo-Chineezen voor de Ned. Ind. Troepen gean nuleerd. Resumeerende kom ik tot de volgende conclusie De geheele demonstratie aan de Sedau, tenminste als zoodanig door de Regeering bedoeld en gegroeid tot een verkapte expeditie, is een mislukking gebleken. Het militaire doel was tevoren niet duidelijk vastgelegd, later naar omstandigheden bepaald en, evenals de expeditie zelf geïm proviseerd. Het besluit van den bevelvoerenden officier, eenmaal genomen, had met meer energie en op tactisch juister wijze moeten worden uitgevoerd. Zoo was het gebruik van de minderwaardige hulptroe pen tegen het sterkste punt van de vijandelijke opstelling onjuist en had na het échec van die troepen een voortzetting van de actie nog altijd kunnen plaats hebben, desnoods alleen met de matro zen van de schepen. Maar de vraag rijst nog, wat de Regeerinq wel had moeten doen Waar politieke omstandigheden dwongen tot het afzien van ex pedities of demonstraties en de Regeering ook niet bij machte was, om troepen naar de Wester-Af deeling van Borneo te zenden, had zij zich moeten bepalen tot vertogen, onmiddellijk gevolgd door een afsluiting van de rivier, een blokkade dus. Eerst later zouden dan de noodige troepen elders losgemaakt kunnen worden en zou een expeditie kunnen worden uitgerust. Montrado had zich dan waarschijnlijk in afwachting van de ko mende dingen nog rustig gehouden en de Chineezen van de Sedau moesten, wie weet hoe lang nog in lijdzaamheid alles afwachten. Enhet initiatief was aan de Regeering gebleven. 896

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 22