Thans werd het initiatief door de mislukte demonstratie en expeditie overgedragen aan de Chineezen, want ondanks de staat kundige verwikkelingen elders en het gebrek aan beschikbare troepen, moest een expeditie worden gezonden naar de Wester- Afdeeling van Borneo, speciaal omdat de eer der Nederlandsche wapens een onmiddellijk ingrijpen eischte en men „Thai Kxvong" geen verdere onheilen wilde laten aanrichten. Dat de Regeering zich bewust was van de geringe sterkte van de expeditionnaire troepenmacht (438 man en 200 man hulp troepen), bleek wel uit de desbetreffende instructie aan den Exp. Commandant, den Luitenant-Kolonel Sorg. Expeditie onder den Luit. Kol. Sorg tegen de „Thai Kwong kongs i". Wij zullen weder aanvangen de doelstelling aan een be schouwing te onderwerpen. Het politieke doel was: „Herstel van het status quo en voor bereiden van de onderwerping van alle Chineesche districten". Het militaire doel was duidelijk omschreven en luidde: 1. Sambas ontzetten. (Op Java was n. 1. bekend geworden, dat Sambas belegerd werd door de Chineezen. Niet bekend was, dat de opstandelingen bij de uitbreiding van hun acties, afgebogen waren naar Pemangkat en deze plaats be zet hielden.) 2. De koeboe (versterking) aan de Sedau in bezit nemen. 3. Singkaxvang bezetten, zijnde die plaats een belangrijk strate gisch punt voor latere expedities tegen Montrado. Het politieke doel was niet scherp omlijnd. Wat moest er nu gebeuren? Met de verdrijving van de eenige, ons bevriende kongsi van de Hoklo-Chineezen en de uitbreiding van het verzet in de richting Montrado, Sepang, Sambas en Pemangkat, waren nagenoeg alle Chineesche nederzettingen in verzet gekomen en kon herstel van het „status quo" toch moeilijk anders geschieden dan door tuchtiging en praktisch dus onderwerping. En deze onderwerping moest pas voorbereid worden. Was het militaire doel juist bepaald N. m. m. wel, omdat a. Sambas inderdaad volgens de berichten bedreigd werd en bestuurscentrum was. Van een bezetting van Pemangkat was niets bekend. b. de koeboe aan de Sedau eigenlijk de aanleiding was tot de demonstratie door de „De Rhijn" en de Tjipanasen ergo ook tot de uitzending van de Expeditie Sorg. c. Singkawang inderdaad de operatiebasis bij uitnemendheid was voor latere expedities tegen Montrado, bovendien een Zie Van Rees: XVachia, Taylong en Amir. 897

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 23