Tot drie malen toe hebben de Chineezen pogingen gedaan, om de verloren redoute terug te winnen, wat hun op dien dag echter niet lukte. De 3e colonne verging het slechter; gekomen op de sawahen bestemd om een schijnaanval te doen, moest deze colonne de aanvallen van de uit de buitenversterkingen verdreven of vluch tende Chineezen afweren en werd zelfs teruggedrongen naar de landingsplaats en gedwongen om te embarkeeren. Voorloopig was dus wel succes bereikt, doch de nadeelen van de zwak opgezette expeditie zouden zich spoedig doen gevoelen. De Exp. Commandant, die in den strijd gewond was geraakt, moest het commando overgeven aan den oudsten Kapitein, en werd naar het schip getransporteerd, waar hij na zijn rapport te heb ben samengesteld, overleed. Ter eere van dien braven Commandant, kreeg de versterking, die later op den heuvel Peniemhoengan werd ingericht en waar de Overste werd begraven, den naam van „Fort Sorg" en zulks op last van den toenmaligen Gouverneur-Generaal. Vragen wij ons eerst af, hoe de tactische opzet van de manoeu vre was. De situatie van de verdediging in aanmerking genomen, was het juist om met meerdere colonnes op te rukken om den veel sterkeren vijand tot diversie te dwingen. Terecht werd het zwaar tepunt van de actie gelegd bij de colonne, die de omtrekking uitvoerde. Het gebruik van de hulptroepen voor een secundaire taak was goed en zelfs het échec van deze troepen, had geen invloed op de verrichtingen van de beide andere colonnes. De Kapitein Baden, die intusschen het commando had overge- kregen, bleek niet op de hoogte van de instructiën; bovendien had genoemde Kapitein geen gelegenheid gehad, bijzonderheden te vernemen, omdat op het tijdstip, dat die officier uit de gevechts linie terugkwam in de redoute, de Overste Sorg was getranspor teerd naar het schip en de Luitenant-Adjudant was medegegaan teneinde den Exp. Commandant te assisteeren bij het opmaken van het verslagdeze officier werd zelfs later belast met het overbrengen van het rapport naar Java. Het gemis van een 2en bevelhebber deed zich dan ook weldra gevoelen. Eenmaal in de redoute zijnde, werden de troepen al spoedig door de Chineezen gedeeltelijk ingesloten. Behalve dat deze laatsten herhaaldelijk aanvallen deden, met de bedoeling hun versterkt kongsihuis te hernemen, wierpen zij om de redoute versterkingen op, gaven van hoogergelegen berg hellingen plongeerend vuur af op de intusschen door de tot bivak ingerichte versterking en staken den pasar in brand. De Kapitein Baden, die door samenloop van omstandigheden in een vrij onaangename positie was komen te verkeeren, en 900

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 26