Het zwakke detachement voor de omtrekking zou tot taak krijgen, den weg te volgen, welke door de hoofdcolonne van den Overste Sorg was gebruikt tijdens de vorige actie en het oprukken van de andere colonnes te beveiligen en te steunen. Teneinde het element verrassing verder nog in te schakelen, zou er een z. g. „misleidende maritieme groep" worden aange wezen, die de Sebangka-rivier moest opstoomen, teneinde door een beschieting van die rivier uit, de aandacht van de Chineezen af te leiden, terwijl nog een gelijktijdig debarkement van de 3 colonnes gelast zou worden. De actie van de Ned. Ind. troepen onder den Overste Le Bron de Vexela is wederom een mislukking geworden. Toen n.l. de troepen, die overigens vrij gemakkelijk denpasar en het versterkte kongsihuis vermeesterd hadden, den aanval zouden inzetten op de buitenversterkingen, die zwaar bezet bleken te zijn, werden die troepen van uit de hoogten heftig onder vuur genomen en had er tegelijk, juist toen onze troepen in zeer on gunstige positie verkeerden met een te ver opgerukten rechtervleugel, waarbij ook de artillerie een tegenaanval plaats van de Chinee- zen, waardoor onze troepen genoodzaakt werden terug te trekken. Het vrij zwakke detachement voor de omtrekking heeft, hoe zwak het ook was, ten slotte nog even de situatie geredtoen n.l. de commandant van het detachement de ongunstige positie, waarin de hoofdmacht zich bevond bemerkte, besloot hij den linkervleugel van de hoofdmacht te verlengen, teneinde althans overvleugeling op dien vleugel door de Chineezen, die intusschen van alle kanten tot den aanval overgingen, te voorkomen. Na de misluke pogingen, om de buitenversterkingen te nemen, besloot de Overste Le Bron de Vexela met de troepen terug te gaan op Sambas, wellicht omdat hij ook vreesde, dat de troepen in een even onaangename positie zouden komen te verkeeren als die van den Kapitein Baden in September. Naast het hernemen van het offensief op een ongunstig tijdstip en met te weinig strijdkrachten, moet m.i. de onjuiste tactische opzet mede als oorzaak worden beschouwd van het échec. Ondanks de waarschuwing van het Militaire Departement en de juist gebleken tactische opzet van de aanvalswijze van den Overste Sorg heeft de Overste Le Bron de Vexela het noodig geoordeeld, te doen optreden met de hoofdmacht in front en dan nog liefst met 2 colonnes achter elkaar en met een klein detachement voor de omtrekking, een detachement, dat ten slotte ondanks de relatieve zwakke macht de situatie eenigszins heeft gered. Een marcheeren van een 2e colonne (de reserve wellicht) achter de hoofdcolonne moet hier minder juist worden geacht; "als reserve bedoeld was er geen ruimte, om deze gunstig in te zetten voor de doorvoering van de actie. 903

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 29