Niet als reserve bedoeld zijnde, wordt het marcheeren van zoo'n vrij sterk gedeelte van de hoofdmacht achter de le colonne minder goed begrepen. De splitsing in 2 colonnes heeft in het gevecht tot allerlei wrijvingen aanleiding gegeven en was m.i. totaal overbodig. Ten slotte bleek ook de als verrassing bedoelde gelijktijdige landing van de 3 colonnes niet te hebben plaats gehad, omdat op 26 November, daags voor de actie, het weer zoo slecht dreigde te worden, dat de Overste Le Bron de Vexela gedwongen werd,, dien dag nog een debarkement te gelasten en de troepen aan de kust bivak te doen betrekken. Van uit de hoogten van den Pemangkat-berg hebben de Chineezen vrij goed kunnen waarnemen, op welke plaatsen er ge land werd en hoeveel troepen er aan land gingen, zoodat zij de richting hebben kunnen vaststellen, van waaruit de hoofdgroep zou optreden en later bleek het, dat zij daarom het zwaartepunt van de verdediging hadden verlegd naar de buitenversterkingen op de berghellingen. Op 28 November ging de expeditionnaire troepenmacht weder scheep naar Sambas en konden de Chineezen het 3e groote succes boeken. Na November 1850 werd er niets meer ondernomen tegen de „Thai Kwong" kongsi en zijn er slechts commissies benoemd te Batavia en hebben er conferenties plaats gehad bij den G. G., teneinde het vraagstuk van de onderwerping van de Chineesche kongsi's in de Wester-Afdeeling van Borneo aan nadere beschou wing te onderwerpen en heeft het tot 1854 geduurd, voordat de groote actie werd begonnen tegen de Chineezen, een actie, die volkomen juist opgezet, ook geleid heeft tot de onderwerping, van Montrado en voor langen tijd een einde heeft gemaakt aan. het steeds weder oplaaiend verzet tegen het Ned. Gezag. Derde Periode. 1854. Expeditie onder den Luit. Kol. Andresen. Toen de Regeering er toe overging een sterke expeditie te. zenden naar de Wester-Afdeeling van Borneo, hadden de Chi neezen reeds het belang van Singkawang als strategisch belangrijk punt met het oog op acties tegen Montrado ingezien en hadden zij deze plaats bezet en gemaakt tot een centrum van vooruitge schoven krachten. De Ned. troepen in de Wester-Afdeeling van Borneo warem geconcentreerd in Sambas en Pontianak. DE ONDERWERPING VAN MONTRADO. Zie bijlage Vil. 904

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 30