Uit verschillende bronnen is gebleken, dat men meende, dat de afstand Lara-Montrado in 3 dagen afgelegd kon worden, terwijl later na een weinig noemenswaardige wegverbetering, die afstand 11 uur gaans bleek. In elk geval heeft men, zooals later wel is gebleken, den vijand zijn strijdkrachten op betrekkelijk korten afstand laten hereenigen en reorganiseeren en heeft men de fout van het direct stopzetten van de operaties na de bereiking van het hoofdoperatie-object wel duur moeten betalen. Na de bezetting van Montrado, werd overgegaan tot een dislo catie, waarbij de hoofdmacht gelegerd werd in Singkawang en ondergebracht in eenige Chineesche woningcomplexen, welke op eenige honderden meters van elkaar verwijderd waren en waar- tusschen een vrij onbegaanbaar terrein lang. Deze verspreide le gering heeft in een latere periode, toen de Chineezen tot een offensief tegen Montrado overgingen, aanleiding gegeven tot zeer veel moeilijkheden en vooral ten aanzien van de beveiliging extra veel krachten geëischt. Concentratie van de hoofdmacht in één of hoogstens 2 geïmproviseerde kantonnementen was in elk geval beter geweest; later is men ook tot deze conclusie gekomen en zijn de troepen meer geconcentreerd ondergebracht. 2) Als basis-dekking werd de 4e compagnie van het Vile batal jon gelegerd in Singkawang met de sappeurs terwijl de 5e com pagnie van het Xllle bataljon in Koelor werd gelegerd, teneinde een verbinding van Singkawang met Montrado te verzekeren. De treindienst was gedurende de operaties verricht door een 1200 man koelies (Maleiers uit Sambasen een 70-tal bevriende Chineezen van de Sam-Thi-Khiouw-kongsi, benevens door een 70-tal veroordeelden, terwijl het toezicht was opgedragen aan de Madoereesche hulptroepen (500 a 600 man, bewapend met lans en klewang)de Madoereezen deden dus dienst als trein- soldaat. De „Beertjes" werden toen al geroemd in tegenstelling met de 1200 ongedisciplineerde Maleische koelies. 908 2) Om zich de ligging van de oorspronkelijke kantonnementen eenigszinste kunnen voorstellen, diene nevenstaande schets: kongsi- de afstand bedroeg van Thang tot Sjong-Bok circa huis Thang 1000 passen, overigens tusschen de opvolgende x punten circa 700 passen, x De kongsihuizen waren onderling en met den pasar pasar door goede paden verbonden. Montrado Het tusschenliggend terrein was, door met water gevulde kuilen en struikgewas, nagenoeg onbegaan- x baar. kongsihuis x Habok kongsi huis Sjong-Bok

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 34