Nieuw Verzet. Op 5 Juli was de Luit. Kol. Andresen naar Pontianak gegaan voor het afhalen van den Reeerings-commissaris Prins. Zooals te verwachten was, verzamelde de vijand na het stopzet ten van de operatiën door de onzen al zijn krachten in het N. O., n. 1. bij Bengkajang en Loemar en ging daarna tot het offensief over. Door tijdig verraad van een Chinees van Montrado werden de aanvallen afgeslagen. Toen eerst werden verkenningen gelast, o.a. door de colonne Verspyck (sterk 2 comp. Inf en artillerie) over het gebergte in N. O. richting, welke colonne een eerste aanraking met den vijand kreeg in Pandjau-a, waarbij de Chineezen zelfs een omtrekking tegen de colonne uitvoerden, welke gelukkig tijdig onderkend werd. De vijand, sterk ongeveer 500 geweer- en tjonto-dragenden werd ten slotte verdreven en de vervolging werd ingezet met 2 compagnieën, w.o. één versche, ter versterking gezonden com pagnie, het geheel onder den Majoor de Brabant, welke vervol ging denzelfden dag werd stopgezet. Na dit optreden der Ned. Ind. troepen kwam er wederom eenigen stilstand in de wederzijdsche acties, welke stilstand bij een voortdurende algemeene defensieve houding van de exp_ troepenmacht, door de Chineezen werd benut voor een stelsel matige insluiting van Montrado. Verschillende punten werden, bezet en wegen afgesloten, alles met de bedoeling om of Montrado direct in te sluiten, öf de verbinding van die plaats met de basis Singkawang af te snijden. Zoo werden er versterkingjes opgericht en bezet bij Pandjau-a (op den weg naar Lara) het pad langs Han-Maysan. Zuidwaarts op den weg naar Mandor. den weg naar Tjapkala. Klintong, op l'/2 uur van Montrado, n.l. op den weg naar Singkawang, een punt, ongeveer 1 K.M. W. van Montrado. Intusschen scheen de Wd. Exp. Commandant niet bekend met de verdere instructien en bleef een defensieve houding aannemen. Den 25sten Juli kwam de Luit. Kol. Andresen te Montrado terug. Kort daarop ging de brutaliteit van de Chineezen zoover, dat: zij den pasar te Montrado in brand staken. De actie van de Chineezen kenmerkte zich n.m. door het toepassen van zeer juiste methodes, waarvan ik noem a. reorganisatie van strijdkrachten buiten het actiegebied. b. methodische afsluiting van Montrado. c. pogingen om de communicatie met Singkawang (basis) af te snijden. d. de brand te Montrado, in de hoop daarmede de geheele plaats te vernietigen, teneinde daardoor een terugtocht van de Ned. troepen te bewerkstelligen, omdat een verdere be- 909

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 35