De gemeenschap tusschen Montrado en Bengkajang werd ver broken en er waren aanwijzingen voor een uitbreiding van het verzet in de richting Pemangkat, welke plaats door 30 man bezet was. Hier zij even aangestipt, dat, evenals later in 1914 geschiedde, een verzetsbeweging, in één der Chineesche districten begonnen, zich onmiddellijk uitbreidde naar bijna alle andere districten en speciaal naar het N., zoodat na een eventueel échec, een uitwijken naar Serawak altijd nog mogelijk bleek. Verder gingen ook in 1884, evenals vroeger reeds in 1822 en later in 1914, de acties der opstandelingen steeds samen met geruchten van een bedreiging van Pontianak, zoodat de Leiding daarmede rekening moest houden, omdat al heel vlug in de hoofd plaats een paniekstemming begon te heerschen, waardoor de zaak niet direct gediend werd. Zelfs een doortastend man, als de latere Generaal van Rietschoten, heeft, hoe noodzakelijk de troepen elders ook noodig waren, tijdens de actie van 1914 ongeveer een compagnie moeten achterlaten in Pontianak, alleen om een paniek stemming te voorkomen. In tijden van verzet, zal het noodig zijn, dat de Leiding bij het opzetten van een actie en bij het aanvragen van versterkingen rekening houdt met de zoo noodzakelijke veiligheidsbezettingen; wat hierboven van Pontianak werd medegedeeld, blijkt ook te gelden voor de andere plaatsen als Singkawang en Sambas. Wat was nu het plan van actie, na aankomst van de aange vraagde versterkingen van Java Voor zoover uit de archiefstukken blijkt, wilde men eerst den vijand terugwerpen uit Montrado en daarna de operatiën tegen Mandor beginnen. Dit plan was niet slecht; men had waarschijnlijk het plan van uit Singkawang op te treden tegen Montrado, teneinde door een krachtig optreden uit het N. ontzag af te dwingen aan de N. gelegen Chineesche districten en aldus verdere uitbreiding van het verzet te voorkomenbovendien bleek een actie tegen Mandor uit de richting Montrado veel beter mogelijk, vanwege de grootere operatieruimte en de talrijker verbindingen. Ingevolge het vermelde plan vertrok de G. M. C. met de ver sterkingen naar Singkawang en rukte op tot Bengkajang en dreef den vijand terug. De rust keerde in het N. weer; met de 2 compa gnieën uit Java meende de G. M. C. echter de acties tegen het eigen lijke verzetscentrum Mandornog niet te kunnen voortzetten zelfs Montrado werd niet volgens het oorspronkelijk plan bezet. De acties werden dus gestaakt en er werden nog 2 compagnieën uit Java aangevraagd. Tegen half November echter, nog voordat de 2e versterking van 2 compagnieën was gearriveerd, werd besloten de actie toch maar in te zetten tegen Mandor, maar thans niet volgens het plan 913

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 39