De verontrustende berichten omtrent het lot van de colonne naar Mempawa hebben ten slotte invloed uitgeoefend op de ver strekte opdrachten. De opdracht voor den P. M. C. Singkawang luidde „Chineezen en Dajaks van Mempawa zijn in verzet. „Vanuit Mempawa ingezet 2 brigadeszijn ingesloten in bivak „Hasaan. „Uit Montrado ingezet 2 brigades; zijn terug te Singkawang. „Vijand ontmoet 3 paal N. van Sangking. „Herstel rust en orde in Boven-Singkawangen Mempawa, door „eerst de kust en daarna de omgeving van Sangking van vijanden „te zuiveren. „Vanuit Mempawa zal getracht worden de ingesloten colonne „te ontzetten". Voor Ngabang in Landak, waar een Kapitein, Civiel-Gezag- hebber de beschikking had over 4 brigades, luidde de opdracht: „In verband met uitgebroken opstand onder Chineezen en Dajaks, wordt UWelEdelGestrenge opgedragen in de eerste plaats Ngabang te beschermen. Op hulp mag U voorloopig niet rekenen. Bij noodzaak moet U langs Landakrivier of door Tajan op Pon- tianak terugtrekken". Omtrent de strekking en de waarde van het uitzenden van de colonne naar Mempawa werd reeds het noodige opgemerkt. Waar historisch was komen vast te staan, dat elk Chineesch verzet zich direct uitbreidde in N. richting, was de opdracht aan den P. M. C. van Singkawang overigens juist. Wat de opdracht aan den P. M. C. van Ngabang betreft, rijst de vraag of het niet beter ware geweest, indien direct de opdracht was verstrekt, om uitbreiding van het verzet naar Landak te beletten. Door de redactie van de opdracht, werd de aandacht van den P. M. C van Ngabang in hoofdzaak op Ngabang gevestigd en toen later na een aanvullende opdracht van den G. M. C., contact werd opgenomen met de grenskampoengs van het Mandor-gebied, bleek het te laat en werd de Kapitein-Civiel Gezaghebber bij Sebadoe-Mandor vertoevend met een patrouille onder een luitenant plotseling aangevallen door een 200-tal Chineezen, welke aanval weliswaar werd afgeslagen, doch met verlies van 2 dooden, w. o. één politiedienaar. De aanvullende opdracht bevatte o. m. de aanwijzing, om een actiever verdediging te voeren met één brigade te Ngabang en 3 brigades op patrouille, om Landak schoon te vegen. Waar de bedoeling van deze opdracht n. m. m. zeer juist was, aangezien het landschap Landak inderdaad een vluchtoord bij 921 Hasaan komt op geen één kaart voor en niemand kan hieromtrent in lichtingen geven. Vermoed wordt, dat deze plaats vlak bij Andjongan moet hebben gelegen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 47