Uit Pontianak werd dus een expeditietje over zee gezonden Aldus werd aan een compagnie van het 10e bataljon, dat in enkele dagmarschen gemakkelijk Mempawa had kunnen bereiken, een opdracht verstrekt, die ver uitging boven het vermogen van dat onderdeel. Behalve de gewone gegevens omtrent den vijand, vond ik in de opdracht het volgende: „Land te Mempawa-, het „strandbivak wordt verder vastgehouden door de Marine. Ruk „spoedig op langs den niet op de kaart voorkomenden wegnaar „Siboekit, houd zoonoodig Siboekit vast en ruk verder langs den „niet op de kaart voorkomenden weg op naar Hasaan en keer „z.m. met de aldaar ingesloten 2 brigades naar Mempawa terug. „Bezet verder Mempawa en voer een actieve patrouillegang uit, „tot U nadere orders geworden". Het besluit tot de expeditie over zee getuigde wel van den invloed, welke de berichten omtrent de insluiting had uitgeoefend met de vermoedelijke vrees voor een te laat ingrijpen, kwam het besluit, om af te zien van een opmarsch van de compagnie van het 10e bataljon langs het strand. Ook tactisch gesproken kan men in waardeering van de opdracht van meening verschillen, omdat aan een compagnie gelast werd om op te rukken, teneinde een ingesloten colonne te ontzetten en daarna met die colonne terug te gaan op Mempawa, instede van een toch ook zeer voor de hand liggenden last, om daarna, c q. met de hulp van de dan ontzette colonne den vijand aan te tasten. Deze opdracht heeft later invloed uitgeoefend op den gang der operaties; er is weinig actief opgetreden en de troep zat ten slotte te veel aan de kust; de ondertusschen opgetreden Regee- ringscommissaris gelastte dan ook een onmiddellijk actief optre den naar het binnenland. Op 8 Augustus voor Mempawa aangekomen heeft deze na het vernemen van de situatie onmiddellijk zijn besluit genomen voor de verdere operaties. Den Ssten Augustus werd de situatie aldus geteekend Te Pontianak waren de le comp. 18e bat. Inf. en 6 brigades garnizoensinfanterie. Te Singkawang waren 2 brigades van het 18e bat. Inf. en de muziek (ongeveer 1 brigade). De Staf en 2 compn. van het 18e bat. Inf. waren opgerukt naar Montrado en hadden weinig tegenstand ondervonden. Van de vaste bezetting van Singkawang waren te Sambas 1 brigade, te Bengkajang 2 brigades en te Pemangkat 1 brigade. 923 Deze colonne bleek later in het geheel niet ingesloten te zijn geweest, de commandant had een bericht gezonden om versterking, teneinde den vijand, die vermoedelijk veel sterker was, te kunnen aantasten, of in elk geval om nadere orders gevraagd. Later is deze colonne weer te Mempawa teruggekeerd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 49