De 4e comp. van het 10e bat. Inf. ageerde in het Mempawasche. Toen de Regeeringscommissaris tegelijk nog vernam, dat te Sambas en Pemangkat groote vrees bestond voor een overval, beval deze de volgende maatregelen De 4e comp. van het 10e bat. Inf., waarbij V2 sectie genie troepen, zou met als basis Mempawa, onder directe leiding van den G M. C. de landschappen Mandor en Mempawa van vijanden zuiveren. De 3 compagnieën van het 18e bat. Inf., waarvan één comp. nog te Pontianak vertoefde en spoedig opdracht zou krijgen naar Sing- kawang te vertrekken, met nog sectie genietroepen en 2 kanons van 3.7 c.M. met de noodige bediening van de Mataram, moesten onder commmando van een hoofdofficier ageeren in het Singka- wangsche, N. van eerstgenoemde landschappen en de actie hoofd zakelijk richten tegen Sangking. Veiligheidsbezettingen moesten onmiddellijk worden gelegerd tot een sterkte van 2 brigades in Sambas, Pemangkat en Mempawa, een en ander natuurlijk voorzoover nog niet geschied. Den 9en Augustus te Pontianak vertoevend, vernam de Regee ringscommissaris nog, dat er berichten waren binnengekomen, waaruit gebleken was, dat Bengkajang door de verzetspartij was aangevallen, dat de Singkawang-colonne deze plaats niet meer kon bereiken en dat Lara en Loemar in lichterlaaie stonden een aanval op Sambas werd bovendien gevreesd. De Resident had bij afwezigheid van den Regeeringscommissaris naar aanleiding van al die berichten nog één compagnie uit Java aangevraagd (de 5e). De paniekstemming te Pontianak in aanmerking genomen, was de Regeeringscommissaris mede van gevoelen, dat in afwijking van het oorspronkelijk plan, alleen de helft van de aldaar vertoevende compagnie van het 18e bat. Inf. mocht worden weggehaald, omdat 5 brigades van de garnizoensinfanterie niet sterk genoeg werden geacht als vaste bezetting van de hoofdplaats, omdat deze bezet ting bovendien de dekking had te leveren voor den opvoer van levensmiddelen naar het Mempawasche. Uit het bovenstaande kunnen thans reeds de volgende conclu sies worden getrokken Men mag er niet op rekenen dat een Chineesch verzet binnen bepaalde grenzen blijft, het breidt zich onmiddellijk uit naar alle andere districten, ondanks bepaalde tegenstellingen van belangen van de verschillende groepen van Chineezen onderling; in den strijd om de zelfstandigheid is historisch komen vast te staan, dat de Chinees één front vormt en althans de verzetslieden op alle mogelijke manieren steunt. Op steun van de oorspronkelijke veiligheidsbezettingen mag ten aanzien van de bezettingen van andere posten in geval van nood niet te veel worden gerekend elke detacheering van troepen van 924

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 50