bestaande detachementen naar bepaalde plaatsen, brengt ten slotte de noodzakelijkheid van vervanging door andere troepen met zich mede. A fortiori geldt zulks in de tegenwoordige omstandigheden, waar de bezettingen tot de minimaalste proporties zijn terug gebracht en waar dus elk detachement slechts de hoogst noodige sterkte bezit, welke het voor eigen gebied noodig heefl. Singkawang is weer gebleken evenals in 1850 en 1854 het beste concentratiepunt van troepen te zijn bij een actie tegen de Chi- neesche districten, zulks behalve uit hoofde van de meerdere operatieruimte ook nog met het oog op een onmiddellijk voor komen van uitbreiding van het verzet in N. richting en speciaal ook naar Serawak. Intusschen bleken de vermelde berichten overdreven te zijn, omdat van al de sombere verhalen omtrent Pemangkat en Beng- kajang ten slotte alleen waar bleek te zijn, dat de Chineesche en Inlandsche Hoofden waren gevlucht en de pasars verlaten. Het Hoofd van Loemar, één van de plaatsen, die volgens de berichten in lichterlaaie stonden had zelfs met de meeste be reidwilligheid voor de troepen de noodige levensmiddelen beschik baar gesteld. In Sambas heerschte een ware paniekstemming, vermoedelijk als gevolg van minder oordeelkundig optreden van bestuursauto- riteiten Men had n. 1., hoewel beschikkende over een 35-tal militairen en pradjoerits, de Europeanen en een deel van de Maleiers gewa pend langs de rivier opgesteld, den K. P. M.-stoomer reeds 2 dagen aangehouden en de vrouwen en kinderen daarop geïnstal leerd, met de bedoeling bij den eersten den besten aanval de plaats te doen verlaten. Noch de A. R., noch de Detachementscommandant hadden in één week de pasars bezocht; men had alle verontrustende berich ten doorgegeven, zonder de juistheid ervan te controleeren of te doen controleeren en die berichten hebben geleid tot het aanvra gen van de 5e compagnie uit Java. Intusschen rukte de lava colonne uit Singkawang tegen Sangking op en ondervond géén tegenstand de geheele actie van de N. Colonne verliep verder zonder tegenstand van de Chineezen. Eenige tegenstand is alleen ondervonden bij Sebadoe-Mandor do )X de patrouille uitNgabang, waaroveral eerder het een en ander werd vermeld; aangenomen mag worden, dat deze aanval werd uitgevoerd door uit het Mandorsche en het Mempawasche gevluchte Chineezen, die de wijk hadden genomen naar het N. na het actiever optreden van de colonnes. Ten slotte dient vermeld, een stuiten van de 4e compagnie van het 10e bataljon op versterkingen bij Andjongan, welke verster kingen naar verluidt, gemakkelijk konden worden genomen. 925

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 51