De Generaal van Rietschoten kon reeds den 15en September van zijn charge worden ontheven het 18e bataijon bleef nog in de Wester-Afdeeling van Borneo, om het Garnizoensbataljon te steunen in algeheele pacificatie van de Chineesche districten, welke paci ficatie zoodanig verliep, dat in Juli 1915 reeds één compagnie terugkeerde naar Java, in Februari gevolgd door de andere com pagnieën. Nog zij gememoreerd, dat ondertusschen uit Pontianak nog één brigade Inf. moest worden gezonden naar Soengei Kakapom plun deren te voorkomen van de Chin, woningen door Maleiers en Boeaineezen, dit als een staaltje, hoe plotseling troepen nog noodig kunnen blijken te zijn voor nevenopdrachten en een bewijs te meer, dat men niet direct te veel moet plukken van de veilig heidsbezettingen. Naar aanleiding van de gebeurtenissen van 1914, moge nog het volgende worden medegedeeld Aard van het verzet: De oproerige geest van vóór 1914 van minder goede elemen ten onder de Chineesche bevolking heeft veel bijgedragen tot het oplaaien van het verzet. Toen dus het Gewestelijk Bestuurshoofd een einde trachtte te maken aan het gezag van de Chineesche vereenigingen, welke ten rechte als gevaarlijke politieke vereenigingen werden, aange merkt, en vnl. van de Soe Po Sia en bovendien de nieuwe regeling betreffende de immigratie werd ingevoerd, kon het niet anders, of de actie werd onmiddellijk door de Chineezen ingezet. Daarbij kwam nog de bijzondere omstandigheid, dat onder de Dajaksche bevolking met eenige kans in uitzicht, propaganda kon worden gemaakt voor een poging tot verzet, gericht tegen het Nederlandsche Gezag, omdat in 1914 voor de Dajaks de se dert 1912 bestaande, doch nimmer toegepaste heerendienstrege ling door het Civiel Bestuur was doorgevoerd. Merkwaardig was, dat met het oog op een mogelijk samengaan met de inheemsche stammen ten aanzien van de verzetsbeweging, het optreden van de Chineezen getuigde van een zekeren tact, voor wal betreft het zich zorgvuldig onthouden van vexatiën ten opzichte van de inheemsche bevolking. De Chineesche kondschapdienst was uitnemend georganiseerd en gezien het latere verloop van de geheele verzetsbeweging, zon der dat het Bestuur daarvan iets was te weten gekomen, mag die beweging beschouwd worden als een goed georganiseerde en lang durig voorbereide poging, om het Nederlandsche Gezag af te schudden. Eén geluk voor ons was, dat de uitbarsting van het verzet vrij plaatselijk was n. 1. in de omgeving van Mempawa, vermoedelijk omdat men nog niet overal met de voorbereidingen 926 Soengei Kakap ligt N. B. vrij dicht bij Pontianak aan de kust.

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 52