klaar was en dat later, toen de beweging zich uitbreidde, tijdig veiligheidsbezettingen waren gedirigeerd naar Sambas en Pemang- kat (3 Augustus 1914). Bewapening. In 1914 moeten de opstandelingen veel beter bewapend zijn geweest dan in vroegere periodes. Behalve in de mogelijkheid van smokkelen van moderner oor logstuig uit Serawak of rechtstreeks uit Singapore, dan wel uit China, vond dit zijn oorzaak in een misverstand, dat bij de in levering van de wapens had plaats gehad Toen n. 1. het Gewestelijk Bestuurshoofd de vuurwapens vóór het verzet al liet innemen, werd den A. R. opgedragen aan eenige te goeder naam en faam bekend staande personen een vuurwapen terug te geven. Door een misverstand werden alle vuurwapens teruggegeven, in totaal een 700-tal, welke hoeveelheid nog werd aangevuld bij de verzetspartij met buitgemaakte bewapening van in het begin van de actie verdreven douanebeambten en politiepersoneel en met clandestien ingevoerde browningpistolen. Houding van het zelfbestuur. Over het algemeen werd in de moeilijke dagen weinig steun ondervonden van de Zelfbesturen. De Panembahan van Mempawa is onmiddellijk gevlucht, toen de Gouvernementsvestiging werd aangevallen, terwijl de Pan- geran-Ratoe van Singkawang met de grootste moeite is terugge bracht van een reeds eerder geopperd plan, om zich te Sambas in veiligheid te stellen. In laatstgenoemde plaats moet het al weinig fraaier zijn ge weest. Uit de verschillende acties uit vroegere periodes, zijn n. m.m. de volgende conclusies te trekken Uitgaande van de factoren, die in ons voordeel werken bij een eventueel verzet zulks in vergelijking met vroegere acties, n. 1, de intensiever bestuursvoering en de veel betere communicatie en berichtgeving, alsmede het feit, dat de Chineesche bevolking nagenoeg geheel is overgegaan van een ruwe mijnbevolking tot een rustige landbouw- en handelsbevolking, moet toch nog ernstig rekening worden gehouden met het steeds politieseerend karakter van de Chineezen en met hun groote neiging tot het vormen van geheime vereenigingen, waarbij alle voorbereidingen voor een komend verzet allicht met veel moeite en kosten nog niet zullen worden ontdekt. Ten aanzien van de bewapening zij vermeld, dat clandestiene invoer via de niet overal bewaakte kust en door Serawak nog altijd mogelijk blijkt. Het einde van het kongsiwezen beteekent voor ons thans het einde van de vele Chineesche republiekjes, maar tevens ook het 927

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 53