einde van veel onderlingen strijd en afgunst: Hoklo's en Hak- ka's staan momenteel niet meer zoo scherp tegenover elkaar en vooral niet als het gaat om het afschudden van het Nederland- sche Gezag. Bij elke nieuwe verzetsbeweging onder de Chineezen, waar ook, houde de Leiding rekening met de mogelijkheid van uit breiding van die beweging naar andere districten en speciaal naar Sambas en Landak, naar het eerstgenoemde gebied van wege de associatiegeest van de Chineezen en de mogelijkheid van een uitwijken naar Serawak, naar Landak, omdat dit gebied ten slotte een oord is, waarheen gemakkelijk kan worden uitgeweken, eveneens met mogelijkheid tot uitwijken naar Serawakin den loop van de laatste decennia is dit dan toch wel komen vast te staan. Elke militaire actie zal dus n. m. m. gebaseerd moeten zijn op: a. Het onmiddellijk treffen van maatregelen om de bestuursze tels in het verzetsgebied en aangrenzende landschappen vol doende sterk te bezetten door afdeelingen met beperkte op dracht. Zooals de toestand thans is, behoeft Pemangkat di rect een bezetting en moet de veiligheidsbezetting van Beng- kajang onmiddellijk gebracht worden op 2 brigades. b. Het zoo spoedig mogelijk treffen van maatregelen, om uit breiding van verzet te beperken, waarbij dezerzijds gedacht wordt aan een onmiddellijke versterking van het detache ment Ngabang in Landak thans slechts 1 brigade sterk. c. Een algemeene actie van het N. uit, b. v. van Singkawang of Montrado, al naar gelang het oorspronkelijk verzetscentrum. Voor deze laatste actie waren z. n. dadelijk de noodige Java- troepen aan te vragen; tegen het druppelsgewijze inzetten van de beschikbaar komende versterkingen dient te worden gewaakt. Wat betreft de maatregel sub c. moge worden bekend gesteld, dat men vaak te laat, dan wel niet nauwkeurig genoeg het aan vragen van versterkingen uit lava overweegt, en n.m. m. maar al te gauw een wissel meent te mogen trekken op de reserve te Pontianak, welke reserve ten slotte bestaat uit 9 brigades, waar van in de praktijk 2 bestaan uit muzikanten en tewerkgestelden, zoodat maximum 7 echte brigades beschikbaar zijn als mobiele colonne, waarvan echter eenige brigades zeker op de hoofdplaats moeten blijven voor allerlei eventualiteiten, omdat Pontianak toch ook aanspraak mag maken op den naam van Chineezen-cenixum. En zoolang nu onzerzijds met 4 of 5 brigades wordt geageerd, kan de vijand steeds, zoodra een bepaald gebied voor hem te gevaarlijk wordt, zich naar voor hem rustiger streken verplaatsen deze tactiek is gebleken den Chinees ook niet vreemd te zijn. En meer bewegelijk dan onze troepen, kan hij dan weer kalm zijn maatregelen beramen, om onze troepen, zoodra zij eveneens hun actie verplaatsen, verliezen toe te brengen. 928

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 54