Te betreuren is, dat er zoo weinig gelegenheid bestaat het leger voor deze taak practisch te oefenen. Het straatgevecht, het hernemen van door oproerige elementen, bezette stadsdeelen, als mede het zuiveren ervan, eischt een optreden, dat afwijkt van elke tot nu toe h. t. 1. tegen een verzetspartij toegepaste methode. Alvorens verder te gaan, zij voorop gesteld, dat de taak van het leger begint, waar die van de politie ophoudt. Want, wordt militaire bijstand verzocht, dan beteekent dit, dat het verzet zich zoo heeft uitgebreid, dat de bestaande politiemacht niet meer in staat is, dit te breken. Om te komen tot de samenstelling van een bepaald systeem, hier te lande te volgen bij het optreden tegen een georganiseerde massa tijdens een straatgevecht, is het goed zich rekenschap te geven van A. De ervaringen opgedaan bij een straatgevecht buiten Indië. B. De verschillen welke zich hier te lande zullen voordoen. C. Hoe de elders opgedane ervaringen hier in toepassing kunnen worden gebracht. ad A. Hier te lande zijn nog zoo goed als geen ervaringen opgedaan. Het optreden tegen een verzetspartij zooals wij dat hier kennen en zooals dat is vastgelegd in het V. P. T. L. wijkt geheel af van de methodes toe te passen bij het straatgevecht. Dus moet te rade worden gegaan bij het buitenland. In de eerste plaats bij die landen waar een revolutie of poging tot revolutie heeft gewoed. Hiervoor komen in aanmerking Duitschland, Oos tenrijk en Rusland. De troebelen in Voor-Indië kunnen echter ook zeer veel waardevol materiaal leveren tot leering. Duitschland heeft vooral na instelling van de Republiek zeer vele georganiseerde oproeren te zien gegeven. Bij het onderdruk ken van deze onlusten bleek, dat volgens bepaalde methodes moest worden te werk gegaan. Men ging zelfs zoover, dat een speciaal politiecorps werd ingesteld, de „Schupo'', met een spe ciale bewapening, voorzien van voorschriften en getraind in het straatgevecht. Immers, in Duitschland bestond de oproer makende menigte uit oud-soldaten, allen bewapend met, en vaardig in het hanteeren van, de meest moderne oorlogswapenen. Zoo bleek, dat bij de onlusten te Hamburg het hernemen van een stadsdeel, bezet door een oproerige menigte, volgens een van te voren be raamde en methodisch doorgevoerde aanval moest geschieden. Oostenrijk zag zich voor gelijke moeilijkheden geplaatst. Hier had de verzetspartij zich een eigen legertje gevormd, hetwelk formeele gevechten voerde met het Rijksleger. Over Rusland is 931 Shanghai Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 57