helaas hieromtrent niets bekend, daar de ware toedracht niet naar buiten doordrong. De onlusten in Voor-Indië, welke zich niet zoozeer tegen de staat richtten, doch het beeld vertoonden van een strijd tusschen twee bevolkingsgroepen, leverden belangrijk studiemateriaal. Hier sprong de goede samenwerking tusschen politie en leger in het oog. De ervaringen, opgedaan in de verschillende staten, kunnen samengevat worden in het volgende 1°. Vlug en doelbewust besluiten en handelen, verijdelt veel bij den tegenstander en voorkomt uitbreiding van het verzet. Duidelijk, bleek dat bij een goed georganiseerd en voorbereid verzet, wat niet van te voren onderkend werd, de onderdrukking niet eenvoudig was. Bij vroegtijdige onderkenning van een verzet, kon worden volstaan met het bezetten van kwetsbare punten, voortdurende patrouillegang en verbod van samenscholing; te vens, dat wanneer, door een goed functionneerende inlichtingdienst, een organisatie werd ontdekt, het te niet doen van deze, door middel van arrestaties, veel onheil kon voorkomen. 2°. In de Europeesche landen kon, door de geschoolde wijze van optreden van de bevolking en hare bewapening, niet worden volstaan met een eenvoudige bewapening. Het toevoegen van mitrailleurs, handgranaten met of zonder gas gevuld en pantser auto's, bleek noodzakelijk. 3°. De organisatie van de optredende macht moet soepel zijn en uit kleine eenheden bestaan, welke ieder op zichzelf gevechts kracht hebben. Deze eenheden kunnen door samenvoeging tot bepaalde gevechtsgroepen gevormd worden. 4°. De troep moet in het straatgevecht geoefend worden, vooral in den methodischen aanval van een stadsdeel en in de zuivering daarvan. 5°. De discipline van de optredende macht moet zeer goed zijn, de aanvoerders krachtige persoonlijkheden. 6°. Een zeer goede inlichtingsdienst is noodzakelijk. Deze moet in staat zijn een broeiend verzet te onderkennen, de leidende per soonlijkheden uit te vinden en goed op de hoogte zijn van de topographie van het haar toevertrouwde gebied (stad). 7°. Een te bloedig optreden drukt het verzet wel onmiddellijk den kop in, doch laat een groote verbittering achter. ad B. De verschillen welke zich hier te lande zullen voordoen. Al dadelijk kunnen eenige punten worden opgenoemd en wel, de mentaliteit van de bevolking en wat daarmede samenhangt, haar bewapening en de bouwtrant der steden. Het verschil met een bevolking buiten Indië is zoo groot, dat geen vergelijking kan en mag worden getroffen. Mentaliteit, ras- 932

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 58