senverschil, politieke getintheid, wijze van reageeren en optreden zijn geheel anders. Het is dan ook noodzakelijk om na te gaan, hoe een bevolking h.t.l. staat tegenover een georganiseerd verzet en zich daarbij gedraagt. We beschikken dienaangaande over ervaring en het jaar 1926 is hiervoor een goede leerschool ge weest. Doch een moeilijk te beantwoorden vraag is: Hoe zal de massa ten opzichte van een verzet reageeren op de doorloo- pende beïnvloeding van buiten? De organisatie van de menigte, vooral in de steden, zal in de toekomst wellicht op Europeesche leest geschoeid worden. Voorbereidingen voor een organisatie door het geraamte klaar te maken en het later als het ware op te vullen met menschen, zullen zonder twijfel wel worden getroffen. Een tweede punt van verschil is: er is h.t.l. weinig eenheid in de massa, doordat tal van verschillende landaarden er in zijn samengebracht. Echter zal, door de menigte te doordrenken met één politieke gedachte, dit verschil opgeheven kunnen worden. Het nadeel dat voor den tegenstander thans nog voortvloeit uit het rassenverschil, zal hierdoor worden te niet gedaan. Een be langrijk punt is in dit verband, dat de steden van Indië, op een enkele na, alle havensteden zijn, waarin het contact met de buitenwereld en het gevaar voor besmetting met ongewenschte politieke denkbeelden, bijzonder groot is. Hier is dus de kans op een algemeen verzet, en niet alleen dat van een bepaalde bevol kingsgroep, het meeste te duchten. De bewapening van een zich verzettende menigte, zal hier te lande niet zoo volmaakt zijn. Echter zal niettegenstaande een strenge controle, het toch wel voorkomen, dat de bevolking van vuurwapenen is voorzien. Vooral, waar bij een voorbereid ver zet, steun in geld en in natura, door elementen buiten Indië, niet uitgesloten is. Op mitrailleurs en handgranaten zullen we even wel voorloopig wel niet behoeven te rekenen. De bouwtrant der steden neemt een bijzondere plaats in, vanzelfsprekend een factor waarmede rekening moet worden ge houden. Een vergelijking met steden in het buitenland is niet ge heel mogelijk. Immers, de enorme huurkazernes zooals in Europa met haar vele bewoners en ontelbare uitgangen en de daar door- heenloopende rechte straten, zijn hier te lande onbekend. Ech ter kunnen sommige wijken wel hiermede vergeleken worden. In de groote steden in Indië kan men in den regel drie soorten van wijken onderscheiden, n. 1. De handelswijken, tevens woon- en winkelwijken (b. v. beneden stad van Batavia). Hier zijn de huizen hoog, opeen gebouwd en de straten smal en bochtig, het is het gedeelte dat de meeste overeenkomst toont met elders. De Europeesche woonwijk, met veelal uiteen gebouwde, lage huizen, met grootere of kleinere tuinen, waartusschen breede wegen. 933

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 59