De aan de stad, tot de gemeente behoorende, of in de eigenlijke stad gebouwde kampongs. Hier is niet te spreken van straten met de daaraan grenzende huizen. Het optreden in deze kampongs is ons eigen en valt buiten het kader van dit opstel. De overgang van een handels- en een woonwijk wordt vaak gevormd door een gedeelte van hotels, winkels, gouvernementskantoren e. d. Verzet is in de eerste plaats te duchten in de dichtbewoonde handels- en woonwijken. Hier zal de haard zijn hier zal zich de menigte een bolwerk trachten te vormen om vandaaruit haar verzet uit te breiden. We kunnen derhalve de conclusie trekken, dat de bouwtrant der steden van invloed zal zijn op de wijze van optreden. Hiermede zijn wel de voornaamste verschillen met het buiten land aangestipt. ad C. Hoe kunnen nu de ervaringen in het buitenland opge daan, aangepast worden aan de h. 1.1. bestaande toestanden, ge zien de in ad B. genoemde verschillen. Onze organisatie der Infanterie leent zich bij uitstek tot het straatgevecht. De brigades, al of niet versterkt met een K. M. groep, hebben een voldoende gevechtskracht, en de dusdanige indeeling waarborgt een groote soepelheid. Het vereenigen van eenige brigades tot een bepaalde gevechtsgroep is ten allen tijde mogelijk. Dat iedere afdeeling (brigade) een voldoende eigen gevechts kracht heeft, is noodzakelijk, omdat het optreden van een niet gevechtswaardige afdeeling (hiermede wordt bedoeld in dit geval minder dan 14 karabijnen of geweren) weinig succes zal hebben en het moreel van den troep schaadt. De bewapening van de troepenmacht zal over het algemeen moeten beslaan uit Geweer (karabijn) Bajonet (sabel) Karabijn Mitr. of Mitr. pistool Mitrailleur Pantserauto's Handgranaten (met of zonder gas) Gasmaskers. Wanneer men het lijstje zoo aanziet, dan is de bewapening van onze Infanterie daarvoor blijkbaar niet ongeschikt. De karabijn Mitr., om plotseling een vuuroverval te doen of een voorwaarts gaan te steunen, is onmisbaar. De mitrailleur, door zijn gewicht een moeilijk mede te voeren wapen, vertegenwoordigt een vuurkracht, waaraan eerst in zeer ernstige gevallen behoefte zal ontstaan. Men zal als norm wel met den K. M. kunnen volstaan. De handgranaat, vooral onze nieuwe 934

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 60