offensieve handgranaat, is bij uitstek geschikt voor het gebruik tegen een menschenmenigte. Groote moreele en plaatselijke uit werking en besliste zekerheid van ontploffen. Een handgranaat gevuld met traangas, voor het zuiveren van gesloten ruimten, zou dan nog bij de uitrusting gevoegd kunnen worden. Het ontbreken van de pantserauto, het middel om verkenningen te doen, verbindingen te onderhouden en waar noodig, krachtig op te treden, wordt echter als een ernstig gemis gevoeld. De pantserauto, voorzien van rupsbanden om de achterwielen, zoodat lichte barricaden genomen kunnen worden, is wel het ideale strijdmiddel tegen volksoproeren. Hoewel de wagen aan bijzondere eischen moet voldoen, kan toch met een improvisatie, gemaakt van een truck, heel wat (en goedkoop) bereikt worden. Niet bepaald tot de bewapening behoorende, maar niettemin onmisbaar als onderdeel der uitrusting zijn de verbindingsmid delen, waaronder sein-pistolen. Wanneer bestaande telefoonlijnen doorgesneden zijn, moeten eigen lijnen worden aangelegd voor de leiding, verplaatsbare radio stations, zooals die waarover onze technische compagnie beschikt zullen groote diensten kunnen bewijzen. Het toevoegen van Genie (pioniers en technische troepen) kan dikwijls noodig blijken, om, wanneer barricaden zijn opgeworpen door de opstandelingen, deze te slechten en vernielde of bescha digde bruggen te herstellen, voorts om zoo noodig telefooncen- tralen te bedienen. Het straatgevecht. De vorm, waarin een verzetsbeweging zich uit en de wijze waarop zij onderdrukt wordt, zouden we willen rangschikken onder de drie volgende gevallen I. De politie (recherche), heeft door haar inlichtingsdienst uit gevonden, dat een verzet op komst is en kan door enkele arres taties te verrichten, dit voorkomen. II. Het op til zijnde verzet is zoo uitgebreid en zoo goed geor ganiseerd, dat het door een enkele arrestatie niet kan worden voorkomen. Bij het uitbreken van het verzet zal van te voren te voorzien zijn, dat de bestaande politiemacht niet bij machte zal zijn het te onderdrukken. Militaire bijstand moet worden in geroepen, voordat het verzet uitbreekt, om dit in de kiem te smoren (machtsvertoon). III. Het verzet breekt onverwachts uit, zonder dat de politie op de hoogte is van de uitgebreidheid van de verzetsbeweging en haar plannen. De opstandelingen bezetten een stadsgedeelte om vandaar uit de geheele stad in bezit te nemen. Militaire bij stand wordt verzocht, daar de politie niet in staat is het verzet te breken. 935

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 61