den en mag zich niet versnipperen door patrouilles op jouwende menigten af te sturen. Dit maakt den troep zenuwachtig, doet afbreuk aan de zoo onmisbare zelfbeheersching en leidt tot on- noodige vermoeienis. Mocht een samenscholing ontstaan en moeten daarheen troepen worden gezonden, dan is het zaak dit zoo vlug mogelijk te doen. Dus met auto's, vrachtauto's of bussen. In elk kampement zullen daarvoor eenige automobielen bedrijfsklaar moeten worden gereed gehouden. Ook bij het transport zelf is snelheid hoofdzaak. Overdag zullen daarom stille straten moeten worden gekozen, al is dit een om weg, anders ontstaan opstoppingen in het verkeer en wordt op zien verwekt, wat onnoodige onrust onder de nog goed gezinde bevolking te weeg roept. Wordt de samenscholing bereikt, dan is een afdoende methode om snel tot verspreiding van de menigte te komen, de volgende. Een gedeelte verspreidt zich over de geheele breedte van de straat en marcheert op. Hierachter volgt een afdeeling die, wanneer ergens weerstand mocht ontstaan, onmiddellijk tot den aanval over gaat, met of zonder gebruik making van de vuurwapens (hand granaten). De vrachtauto blijft volgen en over de zitplaats van den bestuurder wordt een K. M. gelegd, zoodat over de hoofden der aanvallers kan worden heengeschoten (fig. 1). Op deze wijze van optreden zal later bij ad 3 uitvoeriger worden teruggekomen. Daar wellicht in deze periode van het verzet slechts militaire hulp wordt verleend op de brandpunten van de beweging en niet gesproken kan worden van een op zichzelf staande actie van het leger zooals in 3 bedoeld, zal de bewaking van kwetsbare punten aan de politie kunnen worden overgelaten. Echter zal het niet ondenkbaar zijn, dat een gedeelte van de bewaking aan af- deelingen van het leger wordt opgedragen. Hierbij moet steeds in het oog worden gehouden, dat elke ver dediging of bewaking bij voorkeur nog een offensief karakter moet dragen. Hier komt reeds naar voren welk karakter ons geheele optreden moet kenmerken. Wij moeten steeds offensief blijven, steeds laten zien, de aanvaller, de meest krachtige te zijn. Offensief optreden van af het eerste moment stimuleert den troep en doet den tegen stander weifelen. Bij het bezetten van een gebouw of complex is de onmiddellijke bewapening van dat object we zouden kunnen zeggen in staat van verdediging brengen bijzaak, de verdediging moet offensief gevoerd worden tegen elke menigte, die wil naderen. Publieke instellingen, zooals postkantoren, moeten natuurlijk een bewaking hebben, omdat een ieder in en uit kan gaan. Zoo zullen hier bij den ingang eenige personen moeten staan, die iedereen die bin- 937

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 63