A. De verzetslieden bepalen zich tot een gewapend optreden in en in de randen van het door hen bezette stadsdeel en maken zich op tot een offensief optreden, of B. De bevolking heeft kans gezien barricaden op te werpen en bepaalde punten te versterken. Dit zal in den regel niet de eerste maatregel zijn, doch veelal bij het falen van een offensief optreden. In geval A. is een snel optreden geboden, gepaard gaande met bezetten van voorname punten en de politieposten, als zijnde een stoffelijk teeken van het wettig gezag, in het stadsdeel. In geval B. is het echter noodig, dat een plan van aanval ont worpen wordt. In beide gevallen moet de eerste maatregel zijn „alle toegangen tot de stad af te sluiten, zoodat hulp van buiten aan de verzets partij onmogelijk wordt''. In geval A. is de eerste klap meer dan een daalder waard. Onmiddellijk moet krachtig opgetreden worden, door de stadswijk van alle zijden binnen te dringen en de toegangen tot het overige deel van de stad af te sluiten. Een bepaalde methode behoeft niet gevolgd te worden. De samenwerking moet worden gewaar borgd, doordat de leiding aan iedere afdeeling een bepaald en geëigend aanvalsdoel opgeeft. Hoofdzaak is door het snelle op treden den tegenstander te overdonderen en daardoor uitbreiding te voorkomen. Voor het vervoer van den troep naar het uitgangspunt, gelden de regels, onder II voor auto-transporten gegeven. Bij dit optreden komt vooral de pantserauto tot haar recht, niet alleen om het transport te dekken, maar om snel ergens krachtig hulp te ver- leenen, en de verbinding met de leiding in stand te houden. Het medevoeren van seinpistolen, om aan te geven dat het doel is bereikt, verdient aanbeveling. De wijze van optreden van deze afdeelingen, zal nader hier onder besproken worden. Nemen wij voor de behandeling een voorbeeld (fig. 2). Als nadere bijzonderheden van het tot voorbeeld genomen stadsgedeelte gelden De wijk staat in slechten reuk bij de politie, ligt niet geheel in den rand der stad, de middelen van bestaan der bewoners zijn handel, dranktoko's en hotelletjesDe huizen staan dicht op elkaar (zie foto), hebben twee of drie verdiepingen met bin nenplaats, waardoor communicatie van twee dwarsstraten döör de huizen mogelijk is. In den vroegen morgen, 5 uur, krijgt het hoofdbureau van politie bericht of merkt, doordat geen meldingen binnen komen van bepaalde politieposten, dat in de wijk (fig. 2), wat gaande is. 939

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 65