De verkenningen wijzen uit, dat de politieposten (P) worden aangevallen en het waterleidingstation (W) werd bezet. Wanneer de politie zelf maatregelen zou nemen tot onderdruk king van het verzet, terwijl binnen korten tijd, militaire hulp kan worden verleend, zou zij een overbodig dus niet verantwoord risico aanvaarden, omdat kans op échec niet is uitgesloten, vooral wanneer de menigte goed georganiseerd en bewapend is. Dit vindt haar oorzaak in de onvoldoende bewapening der politie en in het niet organiek ingedeeld zijn in eenheden welker individuen gewend en opgeleid zijn om gezamenlijk op te treden. Slechts een snel, doelbewust en krachtig optreden zal hier succes hebben. Wanneer het gezag bij haar eerste optreden échec leidt, stijgt het moreel van de menigte, neemt de aanhang toe en wordt haar tijd gegeven tot het opwerpen van barricaden en het versterken van huizen. Wanneer echter onmiddellijk militaire bijstand wordt ver zocht, is de kans om dit te voorkomen grooter. Voor een goede berichtgeving, verdient het aanbeveling om op het hoofdbureau van politie een officier te detacheeren bij wijze van verbindingsofficier. De eerste maatregel, die moet worden getroffen, is het vast stellen van de uitgebreidheid van het verzet. De door de politie verstrekte inlichtingen hierover, worden aangevuld door verken ningen. Deze verkenningen kunnen geschieden door middel van vliegtuigen, pantserauto's, infanterie-patrouilles op auto's of te voet. Zoodra mogelijk ga men over tot omsingeling, om een ver dere uitbreiding te voorkomen, waarna volgt het binnenvallen op verschillende punten in het stadsdeel. Hierbij moet het doel zijn, eerst de voornaamste punten te bezetten, waarna met de zuive ring van de wijk een aanvang kan worden gemaakt. Heeft de verkenning uitgewezen, dat barricaden zijn opgeworpen, dan kan niet volstaan worden met een snel doorstooten, maar moet volgens een bepaald plan te werk worden gegaan, omdat sterke weer stand te verwachten is. Mocht het verzet op verschillende plaatsen in de stad tegelijk uitbreken, dan kan, wanneer er voldoende troepen ter beschikking zijn, alles tegelijk aangepakt worden is dit niet het geval, dan is de oplossing de stadsdeelen omsingelen en een voor een hernemen. Het plan van den aanval moet bevatten: Een gedetailleerde verkenning, de omsingeling, de gereedstelling, de aanval, de zuivering en een nieuw organiseeren van de vei ligheid. De verkenning van de stadswijk zelve kan gebeuren door vlieg tuigen, die foto's maken, waardoor gemakkelijk opgeworpen bar ricaden zijn vast te stellen. Verder door het sturen van spionnen. Bij de omsingeling (fig. 2.), om verdere uitbreiding en toeloop van verzetslieden van elders te voorkomen, worden alle toegangs wegen afgesloten, zoowel door troepen als door versperringen. 940

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 66