Daar de aangrenzende wijken wellicht de verzetsbeweging sym pathiek zijnde bewoners herbergen, zal bij de afsluitingsafdeelingen front naar alle zijden gemaakt moeten worden. Deze plaatselijke afsluitingsafdeelingen vormen dus ieder een soort van reduit, waar- tusschen een bewegelijke afsluiting. Dit sluit niet uit een offen sief optreden van eerstgenoemde afdeelingen. Zij dienen dan ook om, mocht een menigte in of uit de stadswijk willen, hen dit zoo mogelijk door een aanval te beletten. De bewegelijke afsluitingsafdeelingen bewegen zich b. v. van rechts naar links en dienen tevens als reserve, mocht een naburige afsluitingsafdeeling door een menigte worden aangevallen. Voor den vorm, waarin de bewegelijke afsluitingsafdeelingen en in het algemeen afdeelingen, die bloot gesteld zijn aan aanvallen, zich voortbewegen, geldt het volgende Reeds onder ad. II werd even aangestipt hoe tegen een samen scholing kan worden opgetreden. Echter is in deze phase van het verzet een veel krachtigeren tegenstand te duchten, waarvoor zich de hieronder volgende methode meer leent. De afdeeling zal over de geheele breedte van de straat op- marcheeren (fig. 3). Zoowel rug als flanken moeten gedekt wor den, d. w. z. geen patrouilles door zijstraten sturen, maar deze alleen afsluiten tot de afdeeling voorbij is. De met automatische wapens bewapende manschappen loopen in het midden van de colonne met een reserve. Bij de voorste manschappen wordt inge deeld een drager van een bord. Hierop wordt duidelijk leesbaar, in het maleisch, chineesch enz. geschreven, dat er geschoten kan worden. Het doel van den marsch moet steeds in het oog gehouden worden. Niet ageeren op schelden en den troep niet versnipperen door patrouilles op jouwende troepjes menschen af te sturen. Dit vermoeit de manschappen en maakt hen zenuwachtig, een ieder bewaart het stilzwijgen, terugschelden heeft geen nut en maakt bovendien een slechten indruk op de menigte. Dit alles eischt, zooals reeds in het begin gezegd, een hoog moreel en een goede discipline van leider en troep. Mocht de afdeeling op een weerstand biedende menigte stuiten, dan biedt de boven aangegeven marschvorm vele voordeelen. De onderdeelen welke voor, achter, links en rechts marcheeren, hou den halt en dekken rug en wanneer er zijstraten zijn, de flanken, van de doorstootende reserve. De automatische wapens worden zoo hoog mogelijk opgesteld, b. v. in bovenverdiepingen. Het steunen met vuur is dan ten allen tijden mogelijk. Als stelregel geldthij die de bovenverdiepingen o[ daken in bezit heeft, be heer scht de straat. Is de menigte verdreven, dan vervolgt de af deeling op de reeds hierboven aangegeven wijze, haar weg. De gereedstelling tot een aanval zal in het algemeen in dezelfde lijn liggen als die van de afsluitingsafdeelingen. 941

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 67