der evenwijdig voorwaarts gaande afdeelingen door een zij straat kan afbuigen zóó dat het gebouw omvat wordt. Bij een huizenblok (complex) gebeurt dit door meerdere afdeelingen, op dezelfde wijze. Het evenwijdig voorwaarts gaan biedt als voordeeleneen groot deel van de stadswijk wordt tegelijk hernomen, de leiding is eenvoudig, voor een speciale beveiliging behoeft niet te wor den gezorgd. Is de stadswijk hernomen, dan volgt onmiddellijk de zuivering ervan. Hieronder wordt verstaan, het opvatten van de in de stads wijk nog aanwezige verzetslieden. Veelal zullen deze zich in de huizen schuil houden. Een stelselmatig afzoeken van de huizen is dan ook noodzakelijk, waarbij de daken niet moeten worden verwaarloosd. Doordat in de door de verzetslieden meest ge liefde wijken veelal de huizen in elkaar zullen loopen, met tus- schendeuren, door binnenplaatsen of gangetjes, zal telkens een geheel blok moeten worden afgezet en dan daarin de huizen wor den afgezocht. Is het verzet geheel gebroken en kan gezegd worden dat de wijk wederom in het bezit is van het gezag, dan moet de veilig heidsdienst opnieuw worden georganiseerd. De toestand en de noodzakelijkheid van het gebruik van de troepen op een ander punt, zullen uitwijzen of de handhaving van orde en rust aan de politie zal worden overgedragen of dat deze voorloopig in handen blijft van de militaire macht. Er treedt dan een toestand in als gesteld in II. Hierboven werd steeds gesproken over bovenverdiepingen en aaneengesloten huizenrijen. In verschillende groote steden treft men een dergelijken toestand aan in wijken, welke wel voor het uitbreken van verzet in aanmerking komen. De Europeesche woonwijken, uitéén gebouwd met afzonderlijk staande huizen, zullen zelden of nooit het uitgangspunt vormen van een verzet. Is echter een stadskampong door de verzetslieden bezet, dan kunnen in het algemeen de genoemde methodes worden toegepast, met dien verstande dat van het opstellen van automatische wapens in bovenverdiepingen uit den aard der zaak geen sprake kan zijn. De bouwtrant maakt het optreden eenvoudiger dan in een stads wijk met hooge steenen huizen en smalle straten. Aanval en zui vering zullen dan hand aan hand kunnen gaan. De leiding van de geheele actie in de stad moet in handen van één persoon zijn. De aanval op de verschillende stadswijken moet ook onder eenhoofdige leiding staan, teneinde de samen werking van de onderdeelen te bevorderen. 943

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 69