peloos maken; en helaas laat hij zich zijn gedrag niet voor schrijven, en na den eersten vuurstoot evenmin met behoor lijke waarschijnlijkheid voorspellen. Voor het bepalen van de gegevens van de trefplaats is verder een samenstel van vrij gecompliceerde meet- en rekeninstrumenten onontbeerlijk. Niets op aarde is feilloos, en bedoelde instrumen ten vormen geen uitzondering op dezen regel. Het feit, dat zij door menschen moeten worden bediend, maakt den toestand al niet gunstiger. Vooral de meting van den afstand een der onmisbare grondgegevens slaat een vrij droevig figuur, daar hierbij de onvolmaaktheid van het menschelijke oog een groote rol speelt, en de benoodigde optische instrumenten zeer gevoelig zijn. Om de schietgegevens voor de trefplaats te bepalen zijn ten slotte (grafische) schootstafels noodig. Het is duidelijk, dat deze schootstafels minstens zoo nauwkeurig moeten zijn, als die van de overige artillerie, welke haar schietgegevens gewoonlijk op grond van waarnemingen kan verbeteren. Jammer genoeg moet worden geconstateerd, dat ook de luchtdoelschootstafels, vooral voor wat betreft de daginvloedcorrecties, niet zoo nauwkeurig zijn als wenschelijk is, waarbij ter verontschuldiging moge dienen, dat het vraagstuk veel jonger en moeilijker is, dan dat der „grond"- schootstafels. Voorts belet de onvolledige bekendheid met de daginvloeden (waaronder wind) in de hoogere luchtlagen, en de betrekkelijk snel veranderende dV0 1een ten allen tijde afdoende veronzij- diging van deze invloeden. Men ziet, over het algemeen geen volkomen bevredigend beeld, vooral, daar tevens blijkt, dat de hier in het kort vermelde fouten, ondanks toepassing van allerlei technische verbeteringen en ge specialiseerde opleiding van personeel, voorshands onvermijdelijk zijn. Nu zal men wellicht wijzen op de in de laatste jaren be reikte schietresultaten, en ons doodverven als pessimist. Erger dan optimist is echter hij, die alleen afgaat op uitkomsten, ver kregen onder abnormaal gunstige vredesomstandigheden, zooals de beschikking over een goed gedresseerd doel, en de afwezig heid van aanzienlijke daginvloeden; bedoelde demonstraties vinden nl. als regel plaats met nieuw geschut, uitgezochte munitie, en onder vrij ideale atmosferische omstandigheden. Verder dient in het oog te worden gehouden, dat de betrekkelijke statistieken om verschillende redenen vaak zeer tendentieus moeten worden geacht. Hoe is het nu mogelijk, ondanks de bij de voorbereiding ge maakte fouten, het doel met voldoende kans op uitwerking te bevuren? Wordt later behandeld. 957

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 83