Onregelmatige doelbewegingen kunnen nu worden onderscheiden in herhaalde en enkelvoudige bewegingsveranderingen. Herhaalde bewegingsveranderingen veroorzaken een afwijking, welke geenszins evenredig is met den voorlooptijd grillige doel bewegingen zijn zelfs aan geen enkele wet gebonden. De kans op een afwijking van bv. 100 meter is even groot bij een voor looptijd van 10, als bij een van 12 secunden. Bij een enkelvoudige bewegingsverandering van het doel bv. indien het doel op of na het moment van afvuren een nieuwen koers inslaat neemt de afwijking wel toe met den voorlooptijd, doch een dergelijke enkelvoudige bewegingsverandering komt uit den aard der zaak slechts éénmaal voorde vlieger kan zich hierdoor slechts aan één enkelen vuurstoot onttrekken, zoodat hij de voorkeur zal geven aan herhaalde bewegingsveranderingen. Bij het vuur op een doel, dat zich aan grove onregelmatig heden schuldig maakt, heeft men bovendien steeds onvoldoende kans op uitwerking. Daar het echter de hoofdtaak van de lucht doelartillerie is, den vijand te dwingen tot onregelmatige bewe gingen, dan wel tot een koers- (c. q. hoogte-) verandering, en hem daardoor de uitvoering van zijn opdracht zeer moeilijk, zoo niet onmogelijk te maken, vormt dit op zichzelf reeds voldoende reden, om af te zien van het bevuren van zeer onregelmatig be wegende doelen. Wij komen dus tot de conclusie, dat het onnoodig is, ten behoeve van het vuur op dergelijke doelen, den voorlooptijd coüte que coüte met een fractie te verminderen. Indien het doel regelmatig vliegt, is de nauwkeurigheid van de voorbereiding in de eerste plaats afhankelijk van de juistheid der metingen en berekeningenindien hierbij geen fouten worden gemaakt, is het onverschillig, hoe groot de voorlooptijd is. Slechts indien de doelsnelheid verkeerd wordt gemeten, is de daardoor veroorzaakte fout op de trefplaatsbepaling evenredig met den voorlooptijd. 960 Ook de voorlooptijd is van. invloed op de grootte van bedoelde afwijkin gen, doch deze invloed is niet in een evenredigheid uit te drukken. Men hoort weliswaar vaak de stelling verkondigen: „de afwijkingen zijn evenre dig met de voorlooptijden", doch dit is slechts juist, indien het doel zich volgens de aanname beweegt, en de afwijkingen uitsluitend zijn toe te schrij ven aan een foutieve bepaling van de doelsnelheid De doelverplaatsing tijdens den voorlooptijd wordt nl. gevonden, door de doelsnelheid te ver menigvuldigen met den voor looptijdde afwijking van de berekende tref- plaats ten opzichte van de juiste trefplaats is dus evenredig met ieder der factoren van dit product. Onder „doelsnelheid" te verstaan: de (lineaire)grondsnelheid van het doel naar grootte en richting, dan wel de zijdelingsche en verticale hoeksnelheid van het doel.

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 86