Hieruit volgt, dat de doelsnelheid zoo nauwkeurig mogelijk moet worden gemeten, en dat daarenboven de voorlooptijd zoo veel mogelijk moet worden bekort. Het is echter gemakkelijk in te zien, dat men betrekkelijk weinig bereikt door bekorting van den voorlooptijd, indien de fout op de snelheidmeting relatief klein is ten opzichte van den voorlooptijd. Dit nu is het geval bij gebruik van moderne bevelsmiddelen; de lineaire fout van de snelheidmeting kan hierbij tot enkele meters worden teruggebracht, zoodat elke secunde bekorting van den voorlooptijd een verbetering geeft van slechts weinige meters. Om de nauwkeurigheid der metingen en berekeningen te ver beteren, moeten zoowel de veranderlijke, als de constante fouten van de bevelsmiddelen tot een minimum worden teruggebracht. De veranderlijke fouten van de metingen kunnen voor een groot deel worden uitgeschakeld, indien men niet afgaat op de resul taten van een enkele meting, doch op het gemiddelde van meer dere metingen. Om echter het gemiddelde van een spreidingsbeeld op eenvoudige wijze te kunnen bepalen, moet de gemeten grootheid constant zijn; de gegevens, welke noodig zijn voor het bereke nen van de schietgegevens, moeten dus, teneinde de methode der herhaalde meting te kunnen toepassen, zooveel mogelijk worden herleid tot onveranderlijke of weinig veranderlijke grootheden. Zoo wordt bv. de veranderlijke schuine afstand van het doel herleid tot de, als regel constante of regelmatig veranderende doelhoogte; om dezelfde reden is het van voordeel, inplaats van de verander lijke hoeksnelheden, de lineaire snelheid en koers van het doel te bepalen. De spreiding van de afstandmeting kan worden verminderd door vergrooting van de totale plastiek der afstandmeters. Zonder hier verder in te gaan op de optische en mechanische eigenschappen dezer instrumenten, zij vermeld, dat hierbij zorg vuldig moet worden overwogen, hoever men kan gaan, aangezien de nauwkeurigheid van de metingen bij overmatige opvoering van basislengte en vergrooting slechts degressief vooruitgaat. De constante fouten zijn grootendeels toe te schrijven aan ver schillende ontregelingen; vooral de zeer gevoelige afstandsmeters kunnen een aanzienlijke constante afwijking van het gemiddelde trefpunt veroorzaken. Indien bij het mechanische rekenproces benaderingen worden toe gepast zooals bij de hoeksnelheidmethode ontstaan eveneens constante afwijkingen. Ook om deze reden is dus de voorkeur te geven aan vuurleidingstoestellen, welk gebaseerd zijn op de lineaire snelheidmethode. 961 Totale plastiek basislengte X vergrooting 1 nnrro fcfon n

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 87