Bij alle pogingen tot verbetering van de nauwkeurigheid der bevelsmiddelen dient men tenslotte in het oog te houden, dat gestreefd moet worden naar een harmonisch samenstel, in dier voege, dat de nauwkeurigheid van de verschillende instrumenteele deelen van denzelfden graad behoort te zijn. De nauwkeurigheid van het vuur is, zooals hiervoor werd be toogd, onder zekere omstandigheden, ofschoon dan nog slechts in betrekkelijk geringe mate afhankelijk van de grootte van den voorlooptijd. De verschillende factoren, welke van invloed zijn op den voorlooptijd, zullen daarom hier eveneens aan een korte beschouwing worden onderworpen. Deze factoren zijn de aanvangssnelheid van het projectiel; het kaliber de ballistische eigenschapppen van het projectiel; de constructie van de affuit; de transmissie-middelen. a. De aanvangssnelheid van het projectiel. Door vergrooting van de V0 kan de vluchttijd belangrijk worden bekort. Bij overmatige opvoering van de aanvangssnelheid is echter de winst aan vluchttijd, tengevolge van de sterke toename van den luchtweerstand, betrekkelijk gering. De winst aan voorlooptijd en daarom gaat het toch is zelfs geheel te verwaarloozen de zeer groote aanvangssnelheden zijn nl. slechts te verkrijgen door middel van onevenredig vergroote ladingen, gepaard met een sterke toename van patroonlengte en patroongewicht, welke een grooteren dooden tijd (en een geringere vuursnelheid) veroor zaken. b. Het kaliber. Door het kaliber en daarbij de belasting op de dwarsdoorsnede van het projectiel te vergrooten, wordt de vertraging tengevolge van den luchtweerstand verminderd, en zoodoende de vluchttijd bekort. Echter moet wel in het oog worden gehouden, dat de luchtweerstand bij het luchtdoelvuur een kleinere rol speelt, dan bij het vuur onder betrekkelijk geringe elevaties, doordat een groot deel van de banen der luchtdoelartillerie in hoogere luchtlagen 962 Voorts is de slijtage van het geschut bij de momenteel toegepaste kruit- soorten ongeveer evenredig met het quadraat van de V0; weliswaar kan men, zoo dra de spreiding ontoelaatbaar groot is geworden, de schietbuis of kernbuis tegen een nieuwe verwisselen, het bezwaar blijft echter bestaan, dat bij sterk opgevoerde aanvangssnelheden de dV0, door het uitgeschoten raken van het kanon, aan snelle verandering onderhevig is, zoodat de fout op de voorbereiding belangrijke afmetingen kan aannemen. Wat betreft den invloed van de grootere eindsnelheid op de scherfsnelfieid, deze is slechts gering; de lengtespreiding van de springpunten daarentegen neemt evenredig met de eindsnelheid toe.

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 88