c. De ballistische eigenschappen van het projectiel. De grootte van den luchtweerstand is o.a. afhankelijk van den ballistischen coëfficiënt van het projectiel, zoodat de projectiel- vorm van grooten invloed is op den vluchttijd. d. De constructie van de affuit. De inrichting van het geschut is van grooten invloed op de snelheid, waarmede kan worden gericht, getempeerd en geladen, en daardoor ook op den dooden tijd. e. De transmissie-middelen. Toepassing van speciale transmissie-middelen maakt het mo gelijk, den tijd, welke noodig is, om de centraal-bepaalde schiet- gegevens over te brengen naar, en in te stellen bij de stukken, met eenige secunden te bekorten. Door gebruik te maken van een electrisch wijzersysteem, kan zelfs de tijd, benoodigd voor het overbrengen en instellen van de schietgegevens, geheel tot nul worden gereduceerd. III. HET VUURVOLUME. Bij de behandeling van het volume van den vuurstoot moet tevens de dichtheid van het vuur in beschouwing worden genomen, daar vuurvolume en vuurdichtheid ten nauwste met elkaar samen hangen. Achtereenvolgens zullen dus worden behandeld de werkingssfeer van het enkele projectiel het aantal projectielen per vuurstoot de natuurlijke spreiding van het vuur de verdeeling van de richtlijnen. a. De werkingssfeer van het enkele projectiel. Om deze zoo groot mogelijk te doen zijn, worden de projectielen voorzien van een tijdbuis, en van een zoodanige springlading, dat een gunstige scherfverdeeling en scherfsnelheid wordt verkregen. De straal van de werkingssfeer is verder ongeveer evenredig met het quadraat van het kaliber, zoodat een groot kaliber van voordeel moet worden geacht. Hiertegenover staat, dat bij opvoe ring van het kaliber de vuursnelheid, dus het aantal projectielen per vuurstoot, vermindert; bij een kaliber van 9 cM. en daarboven moet snelvuur zelfs uitgesloten worden geacht, tenzij men de compli caties en de mindere bedrijfszekerheid van automatische laadin- richtingen en speciale tempeerinrichtingen wenscht te aanvaarden. 964 Bovendien is hierbij de kans op fouten veel kleiner, dan bij telefonische overbrenging, daar foutief aflezen en verkeerd verstaan niet voorkomt. Hiertegenover staat, dat electrische wijzersystemen vrij gecompliceerd en kwetsbaar, dus minder bedrijfszeker zijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 90