d. De verdeeling van de richtlijnen. Bij toepassing van de indirecte richtwijze wordt met evenwij dige richtlijnen gevuurd, waardoor op zeer eenvoudige wijze een betrekkelijk groote zone, afhankelijk van de tusschenruimten der stukken, onder vuur wordt genomen. Hierdoor wordt tevens de moeilijkheid van het aanbrengen van stuksgewijze parallax-cor- recties ontgaan. in verband met den eisch, dat de dichtheid van het vuur ten allen tijde moreele en materieele uitwerking moet waarborgen, worden de richtlijnen van de batterij als regel niet verder uit elkaar gebracht, en wordt evenmin kunstmatig gestrooid. Het behandelen van de verschillende vuurwijzen, waardoor men in bepaalde gevallen desgewenscht een kunstmatige strooiïngten opzichte van het gemiddelde trefpunt teweeg kan brengen, valt buiten het bestek van dit artikel, en zal dus hier buiten beschou wing blijven. In het vorenstaande hebben wij getracht, een overzicht te geven van de beginselen, welke naar onze meening ten grondslag be- hooren te liggen aan de eischen van het materieel der luchtdoel artillerie. Wij hebben ons hierbij zooveel mogelijk onthouden van het stellen van gedetailleerde conclusies. Door analyse van het karakter van het vuur is het immers mogelijk, onafhankelijk van de ten- denzen der industrie, de algemeene richtlijnen vast te leggen, volgens welke het materieel zich zal dienen te ontwikkelen. Bestudeering van den momenteelen stand der steeds vooit- schrijdende techniek is echter noodzakelijk, om te kunnen beoor den, in hoeverre de resultaten van bepaalde maatregelen opwegen tegen de daaruit voortvloeiende consequenties, als complicaties van het materieel, met daaruit voortkomende in- strumentfouten en verminderde bedrijfszekerheid snelle slijtage van het materieel, met als gevolg allerlei afwij kingen gewicht en afmetingen van het materieel in verband met de verplaatsbaarheid en kwetsbaarheid. Hoewel deze bezwaren bovendien nog gepaard gaan met vaak onevenredig toenemende kosten, is deze factor hier buiten be schouwing gelaten, aangezien het in dezen tijd wel onnoodig zal zijn te betoogen, dat ook geld een rol speelt bij de keuze van het materieel. Het afwegen van de overige, meer specifiek-militaire nadeelen kan op zichzelf reeds genoeg stof tot overdenking geven, en wel licht de vraag doen rijzen, of ir. vele gevallen het overmatig op voeren van verschillende qualitatieve eischen niet moet worden beschouwd als een offer aan de militair-technische mode. Tjimahi, September 1932. 966

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 92