989 hervorgerufen haben. Seit den achtziger und neunziger Jahren, da dieser niich- terne und illusionsfremde Chemiker privatim die ersten Mittel zum Studium der f riedens frage zur Verfiigung steilte, hat dank den reiszenden Fortschritten der Technisierung die Annaherung an das fatale „Optimum" der Bruchreife ein Tempo angenommen, von dem selbst ein Nobel schwerlich eine Vorstel- Iung gehabt hat. Kurzum: wie man sich auch gefiihlsmaszig zu der skizzierten Tatsachenreihe stellen mag, die Reihe is selbst da, und ihre Tendenz ist eindeutig. Es ergibt sich also, dasz die Technik im Dienst des Krieges schlieszlich genau des Qegenteil von dem erzwingt, was bei ihrer Einstellung als Kriegs- mittel beabsichtigt war. Den Zauberlehrlingen, die diese Geister gerufen haben, wird kein Hexenmeister zu Hilfe kommen. Der dienende Damon hat sich selbstandig gemacht und kommandiert seine Herren. Und nun auf einmal nimmt er das ab, was wir bisher fiir sein Antlitz gehalten haben, und tief erschrocken sehen wir in ein neues Gesicht. Er ist das Gesicht des Frie- dens". Andere boekjes uit deze serie zijn o.m.: Eugen Diesel, Völkerschicksal und Technik; Siegfried Hartmann, Technik und Staat; Hermann Luft, Kulturformung durch Technik und Wirtschaft; Wilhelm Ostwald, Die Pyramide der Wissen- schaften; terwijl voorts verwezen moge worden naar: Johann Pertel, Philo sophic der Technik; Eberhard Zschimmer, Philosophie der Technik 1919; Friedrich Dessauer, Philosophie der Technik, 1927: Blatter für Deutsche Philosophie, III 2. Heft. 10 BESPREKING ORGAAN VAN DE N. I. O. V. SEPT. '32 No. 8. Het Sept. No. opent met de beeltenis van den Lt-kol. b. d„ burgemeester van Dordrecht P.L. de Qaay Fortman, eerste voorzitter van de vereeniging in N. I. en voorzitter van de vertegenwoordiging in Nederland gedurende het tijdvak 19211931. Generaal Kruisheer zet zijn vooral voor de jongere collega's belangwekkend en onderhoudend verhaal over „De vestiging van het Ned. bestuur in Z. Nias" voort, een verhaal, waaruit behartenswaardige wenken zijn te putten. Ritm. H. Treffers vertaalt een artikel van C. V. di Fossombrone, behelzende het heldhaftig gevecht van het Italiaansche 4e Regt Cav. („Genova") te Poz- zuolo del Friuli (30 Oct. 1917) nabij de Tagliamento. Volgt een serie verslagen van de vierdaagsche afstandmarschen in de om geving van Nijmegen, waaraan dit jaar niet minder dan 2257 personen deel namen. Naar verluidt ligt het in het voornemen deze marschen binnenkort ook h. 1.1. te doen houden. v. Altena geeft het vervolg van zijn serie over „Moed" en gaat thans na welke invloed het milieu heeft op de handelingen van het individu. W. J. Lucardie voert ons andermaal naar het Oosten en geeft een beschrijving van Formosa onder het Japansche bestuur. Na de vermelding van een aantal bijzondere „onderscheidingsteekenen bij het Ned. Leger" en „uitstapjes in het taalgebied van het Maleisch" door H. H. volgt het verslag van de voordracht, gehouden voor de afd. Bandoeng van de N. i.O. V. door den kapt. der inf. ó-K-L/. de Bont over „Beeldoverbrenging en televisie". De gebruikelijke rubrieken „Mededeelingen van het hoofdbestuurafdee- luigsv er slagen"„mutaties", „uit pers en periodiek", alsmede een tweetal malei- sche toespraken besluiten deze aflevering. v. O.

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 115