7. EENIGE OPMERKINGEN OVER DE SNELVLOTBRUG. door P, PROOST, Kapitein der Genie. De snelvlotbrug is, voor een groot deel door het welhaast overal in voldoende mate verkrijgbare materiaal, waaruit ze wordt vervaardigd (dunnne bamboesoorten), de aanvalsbrug bij uitnemendheid voor het Indische leger. Veelvuldige oefeningen met deze brug enkele malen in sa menwerking met infanterie zoowel overdag als 's nachts, zijn voor mij uit pracktische en taktische overwegingen aanleiding ge weest tot het vaststellen van een brugslagmethode, die in meer dere opzichten afwijkt van hetgeen daaromtrent is vermeld in 139c van hfst. IV van het H. V. G. III. Weliswaar zou nu volstaan kunnen worden met ter zake een voorstel tot wijziging van het handboek in te dienen, doch beter lijkt het mij om e. e. a. tevens bekend te maken in dit tijdschrift, omdat gezien de zeer geringe sterkte aan pioniers en hun zeer uitgebreide oorlogstaak, het doel waarmede snelvlotbruggen geslagen worden en de ervaringen uit den wereldoorlog regel zal zijn, dat de infanterie deze brug gen niet alleen zelf zal moeten maken, maar ze ook zelf zal moeten slaan, c.q. met eenige technische hulp. Wat het vervaardigen betreft, zij er hier speciaal op gewezen, dat de verstijvingsbamboes niet tevoren op een vaste lengte mo gen worden afgezaagd, doch - naar gelang het werk vordert langs de brug moeten worden afgemeten: er is nl. een streven bij het kader om deze bamboes al dadelijk tot het vereischte aantal te zagen en daarbij „globaal op 3'/z m. lengte" te rekenen. Dit nu is ten eenenmale onjuist: de vakken zijn niet ongeveer 1 m. lang, doch gemiddeld (afhankelijk van de zwaarte der bamboe) 1.1 'k 1.2 m., zoodat 3'/2 vaklengte belangrijk meer is dan 3'/2 m.; door aldus de verstijvingsbamboes te kort af te zagen, beantwoorden zij niet geheel aan den gestelden eisch (die uit de benaming vol doende kan blijken) om de brug te „verstijven" en wordt deze daarentegen te slap, wat tot ongelukken aanleiding zou kunnen geven. Mijn voornaamste bezwaren gaan echter tegen de voorgeschre ven wijze van slaan der brug en wel in drie opzichten 967

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 93