gedrongen en dan zijn de ongelukken in het donker niet meer te overzien, vooral als de rivier diep of de stroom snel is e. hoewel het handboek aangeeft, dat de snelvlotbrug hetzij in haar geheel, hetzij in gedeelten z. m. overdag op een gedekte plaats zal worden vervaardigd en na het invallen der duisternis naar de plaats van overgang zal worden ver voerd en z. n. samengevoegd, terwijl ook dan reeds alle voorbereidingen voor den brugslag zeiven (overbrengen van strop, katrol en trektrouw, c. q. inslaan van piketten) kunnen plaats hebben, lijkt dit laatste mij onjuist, omdat gedurende den nacht afdrijvend vuil zich achter het trektouw kan op- hoopen (waardoor het langsstroomende water lawaai gaat veroorzaken, i. 't. b. bij grootere stroomsnelheden, en het touw wellicht knappen kan) en zich allerlei andere onaan gename verrassingen (ontijdige ontdekking, verraad) kunnen voordoen m. i. is dan ook het aangewezen tijdstip voor den brugslag in z ij n geheel i. 't. a. tegen het aanbreken van den dag, dus omstreeks 5 uur 's morgens; bij het eerste ochtendgloren kan dan de overgang plaats vinden; dit sluit natuurlijk niet uit, dat er omstandigheden kunnen zijn, die een brugslag en overgang eerder in den nacht of in den avond noodig maken, doch n. m. m. moet de brugslag in zijn geheel steeds onmiddellijk aan den overgang voorafgaan om zoo min mogelijk kans op ontdekking te loopen en dat de brug overdag (onopgemerk) geslagen zou kunnen worden, acht ik dan ook praktisch uitgesloten. Ten slotte moge ik den infanterie-commandanten aanbevelen om hun troepen in het aanmaken en slaan der snelvlotbrug veel vuldig te oefenen en ze met het gebruik vertrouwd te maken door de nabijheid van het Bataljon Genietroepen wordt door de troepen van Tjimahi nogal eens met de snelvlotbrug geoefend, maar ik veronderstel, dat zulks zich elders in hoofdzaak zal be perken tot de groote oefeningen, waarbij in den regel pioniers zijn ingedeelddie dan weer het eigenlijke werk moeten, doen, wat zooals reeds in het begin gezegd m.i. niet de juiste opvatting kan zijn in verband met het gebruik onzer weinige pioniers in oorlogstijd. Tjimahi, 15 Augustus 1932. 972

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 98