1100 hoogte moeten zijn en o.m. ook zijne opstelling t. o. v. de lijn batterij doel nauwkeurig moeten kennen, hetgeen in het algemeen niet het geval is. Schr. stelt zich voor een vluggere en juistere vuurregeling te kunnen ver krijgen door bij elke vóór-cie een art. onderofficierwaarnemer vast in te deelen. Een aanvrage om vuursteun wordt overgebracht naar den C. P. van den Batons cdt door dezen onderoff. wnr èn door een ordonnans. Op die C. P. vindt de onderoff. wnr van de cie een onderoff. van het waarnemings detachement, die den onderoff. wnr bij den off. wnr van de afdeeling brengt, waardoor deze laatste al aanstonds mededeeling ontvangt omtrent het aange vraagde vuur en zich tevens spoedig kan doen voorlichten omtrent de juiste plaats, waarop het art.-vuur wordt gewenscht. Of een en ander in belangrijke mate ertoe zal bijdragen om het vuur spoe diger op het gewenschte punt te krijgen, blijft n. o. m. aan twijfel onderhevig, daar de grootste moeilijkheid het juist bepalen van de plaats van het punt, niet wordt opgelost. Bovendien eischt de gegeven oplossing veel kader. Pantserwagens. Mil. Wochenblatt l8-9-'32 No. 7. Verhalten von Panzerkraftwagen bei Nacht." F. u. G. behandelt in tal van punten het optreden van pantserwagens (pw.). Slechts één punt echter spreekt over het gebruik ervan bij nacht en wel in de volgende bewoordingen: „Die noch vorn bleikenden Truppen sind erst dan zurückzuziehen, wenn der Abmarsch des Gros gesichert und der nötige Vorspiung gewonnen ist. Straszenpanzerkraftwagen können hierbei wertvolle Dienste leisten. Die letzten Nachtruppen miissen sich fast immer auf der gan zen Front vom Feinde loslösen. Zurückbleibende beherzte Patrouillen mit viel Munition, Leuchtzeichen, M. G., Strpzkw. und einzelnen Geschiitzen haben den Abzug durch List, wenn nötig durch Kampf zu verschleiern. Geplukt het der hoofdmacht om bij het invallen der duisternis ongemerkt terug te trekken onder dekking van een scherm, waarbij ook pw. zijn inge deeld, dan is de kans groot dat deze laatste eerst bij het aanbreken van den volgenden dag in actie zullen komen, doch het zal evenzeer kunnen voorko men, dat de vijand 's nachts tracht op te dringen en dan zullen de pw. ge durende den nacht moeten medewerken om 's vijands voorwaartsrukken te beletten. Een ter verkenning oprukken in 's vijands richting is voor pw. 's nachts uit gesloten, daar zij dan groote kans loopen tegen een versperring of afweer- vuurmond te botsen. Het ageeren van de pw. gedurende den nacht moet uitsluitend gericht zijn op vertragende actie langs de eigen terugtochtswegen. Die actie begint dus eerst zoodra een vijandelijke aanval het eigen troepen- scherm heeft teruggeworpen. De vijand zal dan, trachtende de voeling met het terugtrekkende scherm niet te verliezen, ook vnl. langs de wegen snel trachten op te rukken en dan is het moment voor de pw. aangebroken om door mitr. vuur, in het bijzonder uit opstellingen in zijwegen, den vijand onverhoeds te bestoken, van de wegen af te dringen, verwarring te stichten, om vervolgens zoo snel mogelijk in het duister te verdwijnen. Eén op die wijze succesvol verrichte aanval kan 's vijands opmarsch uren vertragen, te meer daar het in het bijzonder 's nachts uiterst moeilijk is om een eenmaal in wanorde geraakten troep te verzamelen. Het Eng. voorl. gev. voorschrift voor tanks en pantserauto's raadt indeelII het gebruik van pw. bij nacht af, in het bijzonder omdat het zicht uit een pw., hetwelk reeds bij dag gering is, 's nachts zoodanig wordt geacht, dat de pw. dan in een of andere val moet loopen. Volgens dat voorschr. moeten de pw. dan ook bij nacht achter de eigen linies worden teruggetrokken. Of dit laatste noodig of zelfs mogelijk is, moet aan rechtmatige twijfel on derhevig worden geacht. Wat toch is het geval 1 In het algemeen wordt aan genomen, dat de pw. de vroegere (bereden) ophelderingspatrs moeten en kun nen vervangen en daarbij een aanzienlijk grootere actieradius kunnen bestrij ken. De vroegere patrs mochten nimmer de eenmaal met den vijand verkregen voeling verloren laten gaan. Dit zal men nu derhalve ook van de pw., welke

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 108