1106 Het gebezigde middel moet echter zoodanig zijn dat een echec van den troep bij voorbaat uitgesloten moet worden geacht. De troep mag nimmer, door woord noch daad, provoceerend optreden. Onderhandelingen met oproerlingen worden niet gevoerd. Wanneer overgave wordt geëischt, worde nimmer een lange bedenktijd toegestaan. Omtrent het gebruik van de troepen in het algemeen zijn geen algemeen geldende regels te stellen, daar de aard van de bewoonde oorden, de omge ving en de belangrijkheid ervan, de politieke gezindheid van de bevolking, de bewapening, organisatie en sterkte der opstandelingen uiteraard steeds wis selende factoren zijn, waarvan de wijze van optreden van de troepen afhangt. Het vermeesteren van een plaats, welke in handen van rebellen is, door om vatting wordt niet toegepast, door het er omgaat den opstandeling de kracht van het gezag te doen voelen. Straatgevechten spelen derhalve bij het dempen van een opstand altijd een voornamen rol. Het binnendringen van een bezette plaats geschiedt stelselmatig en concen trisch door verschillende colonnes, welke sprongsgewijze in onderling ver bond voorwaarts gaan, altijd overdag en bij voorkeur verrassend optreden. Bij ernstige onlusten in de steden is cavalerie niet op haar plaats, aangezien de groote preventieve werking, welke in tijden van onrust van het ruiterwapen uitgaat, dan niet meer tot haar rechtkomt. De straatgevechten worden gevoerd door de infanterie, gesteund door eenige artillerie en voorts door genie, wiel rijders, tanks en pantserauto's. Als tactische eenheid, zeer geschikt voor straatgevechten noemt, noemt Lt. Dulfer 1 cie inf., versterkt met 1 sie zw. mitrs, 1 sie mortieren, 1 sie art. en eenige pioniers. Voor de uitrusting wordt de nadruk gelegd op handgranaten, lichtpistolen met vuurwerkseinen, zaklantaarns voor huisonderzoek, draadrollen voor ver sperringen en het afsluiten van zijwegen, alsmede het noodige kaartmaterieel en waarschuwingsborden. Pantserauto's en tanks worden onmisbaar geacht. Zij geven een aanmerke lijke besparing op het in te zetten menschenmaterieel en hebben ook een zeer groote moreele uitwerking. v. O. Gebruik van de artillerie. De October-aflevering van het „Bulletin Beige des Sciences Miiitaires" be vat een studie van Maj. B. E. M. Sottiaux, getiteld „La préparation d'artillerie dans l'attaque." Hoewel schr. hierbij uitgaat van verhoudingen en organisaties, waarmede wij wel nimmer te maken zullen hebben, komt het artikel, waarin aan de hand van de Belg. voorschriften onderwerpelijke aangelegenheid in beschouwing wordt genomen, ons voldoende wetenswaardig voor, om den inhoud in het kort weer te geven. Schr. stelt op den voorgrond dat een aanval op een vijand, die zich ter verdediging heeft ingericht, normaal wordt voorafgegaan door een artillerie- voorbereiding, welke ten doel heeft, de z. g. „organes de feu" te neuiralisee- ren, het moreel te schokken en de hindernissen te vernielenom resultaat af te werpen, mag een dergelijke voorbereiding zich niet beperken tot de voorste vijandelijke opstelling, doch moet deze zich over een voldoende diepte uitstrekken. De „préparation" wordt onderscheiden in 3 phasen. Eerste phase, a. primair: algemeene neutralisatie van 's vijands artillerie, waartoe gebruikt worden de legerartillerie, de artillerie van het legercorps en deelen van de divisie-artillerie. b. secundair: het afgeven van „tirs d'appui-direct" door het voor de artillerie-bestrijding gebruikte materieel.

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 114