1107 Tweede phase, a. voortzetting van de artillerie-bestrljding en z. m. indiende tijd, middelen en omstandigheden zulks veroorloven, ver nietiging daarvan. Hiervoor de leger- en legercorps artillerie te gebruiken. b. Storende en verontrustende vuren door de sub. a genoem de artillerie. c. het verleenen van „appui direct" op 's vijands opstellingen en het personeel over een diepte welke minstens tot aan het eerste aanvalsdoel gaat. Derde phase, a. primair: als onder c van de tweede phase, doch thans over een beperkte zone „d'oü l'ennemi peut agir surl'attaque'', dus op de voorste linie. Hiervoor te gebruikende geheele divisie-artillerie, enkele groepen van de legercorps artillerie en zelfs z. m. deelen van de legerartillerie. b. secundairartillerie bestrijding en het leggen van storende en verontrustende vuren met de resteerende artillerie. Resumeerend is het verloop dus als volgt: aanvankelijk als hoofdtaak de algeheele neutralisatie van 's vijands artillerie, waarnaast langzamerhand de „appui direct" over de geheele diepte van het eerste doel naar voren komt, met behoud zooveel mogelijk van de artilleriebestrijding, totdat ten slotte in de derde phase de „appui direct" op de voorste vijandelijke linie primair wordt, met als neventaak de bestrijding van de vijandelijke artillerie. Schr. bespreekt daarna op uitvoerige en duidelijke wijze de taak van de verschillende staven, waarbij met betrekking tot den Div. Staf het volgende word vermeld. De raadsman van den Div. Cdt. is, op art. gebied, de D.A.C., die zijn medewerking verleent bij het samenstellen van de bevelen (vgl. taak D. A. C. in ons leger), waarbij de verschillende vuren tot in details in een vuurplan worden uitgewerkt, niet alleen slechts voor wat betreft de Div. Art. doch ook ten aanzien van die deelen van de overige art., waarvan gedurende de derde phase de vuurkracht ter beschikking komt van de divisie. Het vuurplan dient te vermelden: a. de aanduiding van de doelen. Hiervoor kan niet worden volstaan met het geven van calques, omdat zulks aanleiding geeft tot verschillende opvat tingen. Het is geboden door een bijzondere regeling, welke tot in details afdaalt, alle groepen, welke medewerken aan de „appui direct" gedurende de artillerie-voorbereiding, volledig op de hoogte te stellen. b. Het tijdstip van vuuropening op ieder doel. c. Het aantal projectielen, te bestemmen voor ieder doel. Schr. houdt hier een beschouwing over het Belg. voorschrift, dat niet de hoe veelheid munitie wil zien aangegeven, te bestemmen voor ieder doel, doch daar entegen den tijdsduur van het vuur. Zeer uitvoerig neemt schr. vervolgens de verschillende vuursoorten, door de Div. Art. af te geven, in beschouwing. Het grootste gedeelte van de vuren van de Div. Art. wordt gevormd door de „tirs sur personnel abrité", af te geven in concentraties van een of meer afdeelingen, ten einde een neutralisa tie te verkrijgen, welke effectief blijft geruimen tijd na het staken van bedoeld vuur. Schr. bestrijdt dan de opvatting, dat een dergelijk doel na afloop van een concentratie onmiddellijk doorloopend onder langzaam vuur zou moeten blijven van b. v. een batterij of gedeelte daarvan, omdat zulks zou leiden tot een zeer ingewikkeld vuurprogramma. Volgens schr. is de oplossing daarin ge legen, dat men eerst alle af te geven concentraties afwacht, om daarna een tweede meer beperkte hoeveelheid munitie (b. v. in plaats van een afdeeling met een batterij) echter avec intensité maximum" te gebruiken gedurende de laatste minuten van de voorbereiding op de doelen in eerste linie. Indien de duur van de voorbereiding dat toelaat, zal het verder zeer nut tig zijn op hindernissen, loopgraven enz. enkele „tirs de destruction desorga-

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 115