bleek nu hetzelfde instrument in de stelling der le batterij een miswijzing te vertoonen van 13 °/00 en in de stelling der 2e batterij een van 34 °/00. Alzoo een verschil van 21 °/00 en dat waar de tusschenruimte der batterijen slechts 200 M. bedroeg. Trouwens het langzamerhand klassiek geworden voorbeeld uit den afgeloopen wereldoorlog is genoegzaam bekend Op zekeren dag stond men te meten en de magneetnaald vertoonde afwijkingen zooals nimmer tevoren. Wat bleek bij onderzoek? Men stond te meten op een paardenkerkhof. Het ijzer der hoefijzers oefende klaarblijkelijk een grooten invloed uit op de magneetnaald. Locale attracties zijn nimmer te elimineeren 1 Het gevolg is dus, dat men tot op heden voor zoover mende boussole-aanwijzingen als grondslag nam veelal met een foutieve basis gewerkt heeft. Dat zulks groote nadeelige gevolgen heeft is buiten twijfel. Vooral spreekt dit als de Artillerie gedwongen is z. g. kaartvuur af te geven, zonder waarneming, en men de gelegenheid mist, met behulp van contrölelagen de zijdelingsche richting te contröleeren. Voorts is bij een eerste aanraking met den vijand de artillerie-waarneming veelal nog niet of althans nog niet voldoend georganiseerd (temeer spreekt dit in het vlakke terrein langs de Noordkust van Java, waar horizontale waarneming vrijwel is uitgesloten), zoodat het niet mogelijk is de richting te controleeren. Bij de hierna uiteen te zetten methode is n. m. m. aan al deze bezwaren tegemoet gekomen. Voorop gesteld zij, dat wanneer men een methode wil bezigen, deze liefst zoo eenvoudig en beknopt mogelijk gehouden moet worden, zoodat ieder die kan geroepen worden tot de functie van stellingofficier, die methode in zeer korten tijd kan beheer- schen. Temeer spreekt dit, waar vast staat, dat bij mobilisatie de functie van stellingofficier is toebedeeld aan een Reserve-Officier. Niet alleen zal blijken, dat de methode snel is (na eenige oefening vordert zij slechts drie minuten), maar wat meer zegt, de eventueel te maken fout bedraagt in maximum 1 %o, ja, veelal 0 °/00. Bovendien is de methode bijna steeds toe te passen. Alleen in het uitzonderlijke geval, dat de zon langen tijd verscholen blijft achter wolken, hetgeen in Indië niet vaak voorkomt, gaat de methode niet op. Ook is het niet raadzaam de methode toe te passen tusschen 10 u. v. m. en 2 u. n. m., in verband met de groote fout bij het meten van den horizontalen hoek, tengevolge van den grooten terreinhoek naar de zon en den grooten invloed van de hoogte- fout op het eindresultaat. Echter is dit te ondervangen op de wijze zooals hierna zal worden toegelicht. Uitgegaan is van de methode zooals het Kadaster en de Topo- grapische Dienst deze al sinds jaren gebruiken. Alvorens nu de door mij gedachte methode voor de Artillerie aan te geven, 3

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 165