Wenscht men alleen de boussolecorrectie te kennen, dan kun nen de horizontale randaflezingen vervangen worden door de aflezing van de boussolenaald als de kijker op de zon gericht is. Bij genoemde diensten zullen de metingen gewoonlijk enkele malen herhaald worden, ten einde grootere nauwkeurigheid te bereiken en om bepaalde instrumentfouten te elimineeren. Berekening. Verschillende formulieren zijn in den loop der jaren verschenen zoowel voor logarithmische berekening als voor de rekenmachine of rekenliniaal, terwijl door J. W. GRONGGRIJP, voornamelijk voor het boschwezen, een nomogram bewerkt is. Deze formulieren toonen alleen verschil in hier niet ter zake doende bijzonderheden en berusten alle op de formules 3) of 2). Het gebruikelijke formulier van het Kadaster voor de bereke ning van het azimut der lijn is als bijlage VI bijgevoegd. Het model in gebruik bij den Topografischen Dienst stemt grootendeels overeen met het formulier van het Kadaster en is als bijlage VII bijgevoegd. Verklaring van het formulier in gebruik bij het kadaster. Hoewel het formulier op het eerste gezicht nog al ingewikkeld lijkt, blijkt dat echter bij nadere beschouwing toch wel mede te vallen. De waarnemer gaat als volgt te werk Hij vult in de geografische breedte in graden en minuten der standplaats. Voorts vult hij in de gemeten hoogte en de horizontale rand- aflezing (hoek punt zon). Nu leest hij uit Tabel 1 de bijbehoo- rende refractie- en hoogteparallax af. Zoo men uit de tabel I kan zien bedraagt deze factor in maximum 4,'9. De correctie wegens refractie- en hoogteparallax hangt af van de gemeten zonshoogte en van de hoogte van de standplaats van waarneming. Het verschijnsel berust op de straalbreking van de zonnestralen door de luchtlagen (zie figuur 2). De correctie wegens refractie- en hoogteparallax wordt afgetrokken van de opgemeten hoogte waardoor men de ware hoogte (h) verkrijgt. Nu moet men nog rekening houden met de factor '/2 d (halve zonsdiameter). Deze vindt men verwerkt in Tabel II. Of deze '/2 d moet worden vermeerderd met de gevonden ware hoogte, of daar van moet worden afgetrokken, hangt af van de wijze waarop de waarnemer het zonnebeeld op het stukje papier heeft laten raken aan de projectie der kruisdraden. Dit vereischt toe lichting. De waarnemer kan n. 1. het zonnebeeld op vier wijzen doen raken aan de projectie der kruisdraden en wel boven-links of 6

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 168