668'/a %o straal 468»/2 1 '/2 467 %o 26°45'. De berekening geeft AO 65°39'= 1146°/oo. Hierbij 4%o opgeteld wordt 1150 °/00. Het art. A O is dus 5150 °/00- Hierbij opgeteld de hoek 4167, geeft het azimut der richtbasis van 3017. Dus vindt men wederom een miswijzing van T 3 °/00. Het nomogram geeft 3017 °/oo. Alzoo is de fout gemaakt met het no mogram nul °/oo- Resultaten. Beide voorbeelden uitgezet op het nomogram leveren respec tievelijk een verschil op met de berekening van 1 en 0 °/00. Op den 25sten Mei j. 1. werd de uitgezette vaste richtbasis in de rooilijn te Batoe-Djadjar aangewend om het nomogram te controleeren. Het nomogram wees op 2 °/00 nauwkeurig het door den Topografischen Dienst berekende azimut aan. Op den 31sten Mei j.l. werd ik uitgenoodigd door den Com mandant van A I Bg te Tjimahi om de vaste richtbases, welke vanuit een met nauwkeurigheid bekend punt op Qedong 8 in ver schillende richtingen waren uitgezet aan mijn nomogram te toetsen. Het nomogram leverde in de eene richting een verschil op van 0 °/00 en in de andere richting een verschil van 1/2 %o met de bekende richtingen. Mij dunkt dat deze proefnemingen spreken. De te maken fout met het nomogram bedraagt in maximum 1 %0. Zooals gezegd, is op de achterzijde van het nomogram aan gebracht a. Een staatje van de 8 te gebruiken sterren, elk voorzien van< de declinatie met bijbehoorend teeken (bijlage II). b. Een gebruiksaanwijzing van het nomogram (bijlage III). c. Een herleidingstafel van fictieve km. tot geografische breedte (bijlage IV). d. Een korte aanwijzing hoe de meting te verrichten (bijlage V). e. Tabel I. De stellingofficier heeft op deze wijze alles bij de hand. De gang van zaken bij den meettroep. Ik stel mij den gang van zaken bij den meettroep nu als volgt voor De stellingofficier stelt den boussole-hoekmeter op, zooals be doeld bij ad a., in de nabijheid der batterijstelling(en) en zet de richtbasis uit in een willekeurige richting, welke in verband met de terreinsomstandigheden, zich daartoe het beste leent. Vooral dient hij er op te letten dat de libel van het terreinhoekrondsel inspeelt, als het rondsel gesteld is op 200. Daarna richt hij met op 0 0 gestelden hoekmeterstand in de richtbasis. Vervolgens richt hij op het midden der zon (c.q. ster). Hij noteert nu den stand van 't 16

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 178