kennen was), en het door den art. verbindingsofficier niet aan den Général FRAISSE mededeelen, wat de consequenties van de gegeven order zouden zijn. Ik geef intusschen gaarne toe, dat het hier een samenloop van de ongunstigste omstandigheden is geweestmaar zooals later zal blijken heeft deze den Franschen een geheel regiment artillerie gekost, weshalve het formuleeren van die omstandigheden aanbeveling verdient. Inmiddels blijkt, dat de art. colonne wel op de plaats heeft keert gemaakt, maar dat er geen beweging in isen daarom vraagt de Div. C. aan den A C. om daarvan onverwijld de oorzaak op te sporen en de colonne in gang te zetten. Van het innemen van de stelling in den N. boschrand kan geen sprake meer zijn, en daarom roept de A. C. den Overste Picheral en den C. van de andere afd. bij zich, en gaat met hen door de onbeweegbare massa vuurmonden, caissons en voorwagens op weg naar den Z. boschuitgang. Alras verneemt hij, dat de le afd. (1-18 R. A.), welke van het Det. St. Médard is gekomen, niet geheel meer binnen het bosch is kunnen komen, maar dat haar gevechtstrein nog voor het bosch is blijven staan, en daar van vlak bij door inf. en cav. is overvallen, welke vijand kwam uit den boschrand langs den weg naar RECOGNE. De gevechtstrein is in weinige oogenblikken vernietigd door een hevig vuur, gevolgd door een bajonetaanval. De Z. uitgang van het bosch is dus in 's vijands handen (ik zal later aangeven, hoe de Duitschers daar kwamen), de weg is geheel verstopt door materieel, menschen- en paardenlijken. Aan een terugtrekken langs den Z. uitgang van het bosch valt niet meer te denken, zoodat de gansche colonne opgesloten zit. Ik zal het drama bij de artillerie van de rechtercolonne thans nog even in zijn verdere verloop schetsen. Bij de 9e batterij (3-III-18 R A.) aangekomen, dus vlak bij 1-18 R. A. welke aan den staart ging, acht de A. C zich reeds voldoend ingelicht en keert hij naar den Div. C. terug, ten einde daar maatregelen te beramen om met de art. te ontsnappen. Het geweervuur klinkt thans uit het N., het O., het Z. en zelfs ook eenigszins uit het ZW. Granaat- en granaatkartetsvuur vallen op het bosch, deels afkomstig van artillerie, welke door den C. van 2-1-18 R. A. is waargenomen ten Z van het BOIS DE HUQUENY (D 4), wat ten hoogste onwaarschijnlijk lijkt, maar toch later een feit blijkt te zijndie art. staat dus in de onmiddellijke nabijheid van den weg, welke zoo juist door het uit ST. MÉDARD terug- keerende detachement is afgelegd. Ook merkt de A. C. op, dat het geweervuur dichterbij komt, en dat het rondom de voertuigen kogels regent, waardoor tal van paarden vallen. Colonel PALOQUE beveelt daarom, dat alle 1019 Voor de taak van art. verbindingsofficier bij de gevechtsleiding lijkt mij een jeugdig 2e luitenant in het algemeen dan ook minder aangewezen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 27