Heeft dezelfde op 22 Aug. te 2 30 gemeld: „De ZW. ran den van het FORÊT DE LUCHY schijnen van loopgraven te zijn voorzien." 4. Heeft Luitenant HUBERT DE MONTAL op 21 Aug. uit het FORÊT DE LUCHY tegen den namiddag de veront- rustendste berichten gemeld, en maakte hij op zijn terug weg een omweg, teneinde die inlichtingen met luider stem me te kunnen melden aan de meest belanghebbende een heid, alvorens zijne melding te brengen aan den comman dant die hem uitzond. (Die eenheid was de „avant-garde" in BERTRIX van het 11 C. A., welke stond vóór het front van het 17 C. A.) Al die berichten kwamen dus van de legercavalerie. Maar wat zij wist, bleef ons geheel en al onbekend, en de inf. en art. colonne trok op het rythme van de vroolijke marsch- zangen het heerlijk schaduwrijke bosch binnen, terwijl nie mand kon vermoeden, dat twee vangarmen werden gereed gehouden om hen in hun machtigen greep te vermorzelen. De eerste arm, welke in het Noorden het deboucheeren uit het bosch belette, de tweede nog machtiger die ver volgens alle hoop om achterwaarts nog te kunnen ontsnap pen zou vernietigen. De Duitsche XXI Divisie volgt den weg van RECOQNE naar BERTRIX, welke niet bewaakt wordt en waarlangs evenmin patrouilles gaan; zij gaat kalm langs de Fransche colonne, en op die manier wordt een prachtige troepenafdeeling, vol vuur en bravour, met hare vuurmonden opgesloten binnen de duistere geheimzinnigheid van een dicht bosch, waarvan het ondoordringbare kreupelhout haar verlammen door het verband te bemoeilijken, en alle bewe gingen, welke het organiseeren van de verdediging beoogen, worden verzwaard. Slechts eenige plaatselijke actie en tal- looze individueele initiatieven zullen nog eene gedeeltelijke redding mogelijk maken, b. Aldus waren de omstandigheden welke het echec van de 33 divisie en den dood van zoo tallooze dapperen ten ge volge hadden. Wie draagt daarvan de schuld Zullen wij daartoe mogen besluiten uit de gegevens welke droge cijferaars opstellen, die aan de hand van de sterk- tecijfers der beide tegenstanders de krachten tegen elkaar afwegenom daarna in onze gevolgtrekkingen de eene partij te verheerlijken en de andere te veroordeelen En is het na de lezing van het gebeurde al niet reeds mogelijk om een antwoord te geven op de vraagWas de 33 Divisie schuldige of slachtoffer Wij weten, dat de divisie na een uitputtenden marsch van 30 a 35 km., uitgevoerd onder een brandenden zon, welke 1028

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 36