•op den mist volgde, zonder kleine rusten, zonder groote rust gedurende welke de troepen op hun verhaal hadden kunnen komen, zonder inlichtingen omtrent den vijand, zonder de gevechtsaanraking te hebben verkregen, zonder inleidende gevechten, zonder verband met de neventroepen, zonder eenige ■moreeie voorbereiding op de zoo tragische en ingrijpende gebeurtenissen, plotseling, uit de rustige marschcolonne met vieren, is verplaatst midden in een moordpartij met alle afschuwelijke gevolgen van dien, en waartegen geen afweer mogelijk was; midden in het bosch met al hare vuurmonden, welker bediening, niet in staat om de makkers te helpen, zich heldhaftig met hen opoffert c. En is het niet evenzeer mogelijk om nu al de vraag te beant woorden Was de artillerie van de 33 Divisie schuldige of slachtoffer? Men zal den A. C. wel niet willen beschuldigen van een „oratio pro domo" als hij aan hen, die dat nog niet mochten weten, in herinnering brengt, dat sedert de ver schijning der kanonnen de artillerie hoe machtig zij ook moge zijn als zij in stelling staat niet tot taak heeft om den verkenningsdienst op grooten afstand uit te voerenzij gaat, zoolang zij bestaat, daarheen, waar men haar roept, zonder eenige verantwoordelijkheid voor hare veiligheid van nabij, omdat zij niet over verdedigingsmiddelen beschikt, niet alleen terwijl zij in stelling staat, doch ook niet tijdens den marsch. Als er dus schuldigen zijn dan dient men die niet bij de artillerie te zoeken Natuurlijk zijn er schuldigen, daar twijfelt wel niemand aan. Er zijn onvergeefbare fouten gemaakt, welke onafwijsbaar aan verschillende echelons van de gevechtsleiding zijn ten laste te leggen. Hoe kan de legerleiding het besluit nemen tot een beslissend offensief, dat de beëindiging der vijandelijkheden beoogt: 1. terwijl elk orgaan ontbreekt, dat naar voren of op de flanken is uitgeschoven, ten einde te dekken of ten minste op te helderen en in te lichten 2. terwijl elke keuze van een gunstig gevechtsterrein is uit gesloten, bij gebreke waarvan men wel moest komen tot de verouderde, vage, maar ongetwijfeld heel eenvoudige for mule „L'ennemi sera attaqué partout oü on le rencontrera"? 3. terwijl elke moreeie voorbereiding ontbreekt waar deze het denkbeeld betreft, dat de troepen zich dien dag stellig in den strijd gaan begeven, waarbij de uiteindelijke over winning in de waagschaal wordt gesteld, en zelfs Frank- rijk's lot en dat van zijn geallieerden 4. terwijl tegenover de uitvoerders alle den vorigen dag door de cavalerie verkregen gegevens worden verzwegen 1029

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 37