Hoe kan de lagere leiding (het legercommando 4 inbegrepen) de te scheppen kansen op succes voor een dergelijken slag in overeenstemming brengen met: 1. de mogelijkheid van een zoo belangrijke vertraging als van het 12 C.A. (ROQUES)? 2. het terugbrengen van de rechtercolonne van het 17 C.A. tot een uitgemergeld geraamte, terwijl toch haar rol een van de voornaamste was 3. de afwezigheid van een afgesloten lijn, van eene verkenning ver vooruit op den weg van BERTR1X naar RECOGNE, een rechten weg van verscheidene kilometers lengte, waar 't eerste 't beste oog, al was het dat van den eenvoudigsten stalwacht, al dadelijk de eindeloos lange colonnes van de Duitsche XXI Division zou hebben gezien en gemeld 4. het ontbreken van zelfs de eenvoudigste beveiligingsmaatre gelen op korten afstand, welke op weinige passen afstand van den hoofdweg door het FORÊT DE LUCHY, de groepjes Duitsche cavalerie zouden hebben ontdekt, verscholen achter de boomen, en die, zonder te vuren, de colonne waarnamen, die de muizenval in ging? Zonder een beroep te willen doen op den een of anderen eminenten tacticus, vraag ik, welke candidaat voor het toelatings examen tot de H. K. S. zich er geen rekenschap van zou hebben gegeven, dat hij onherroepelijk zou zijn afgewezen, als hij een dergelijken opmarsch tot de gevechtsaanraking zou hebben ont worpen De grondregels, welke het ABC van den beveiligingsdienst vormen zijn op onvergeeflijke wijze verkracht, en de gevolgen bleven niet uit: verrassing en insluiting in het noorden, oosten, zuiden en zuidwesten, welke zijden alle onbewaakt waren. Alleen aan de', westzijde, waar de middencolonne van het 17 C. A. marcheerde, werd de colonne niet ingesloten. Alles overbiddelijke logica Maar ik spreek van een eminenten tacticus en van een candi daat voor de H. K. S. Laten wij ons eenvoudig wenden tot een schooljongen van 14 jarenlaten wij hem den toestand van de opmarcheerende rech tercolonne uitleggen en hem de vraag stellen, wat er van haar zal terecht komen, als zij uren lang defileert langs den rand van onverkende gebieden, waar de kansen twintig tegen een zijn, dat de vijand er zijne voorbereidingen zal hebben getroffen. En dan zal hij op zijn veelzeggende wijze antwoorden «Zij gaat er aan (Elle va se faire boulotter („slang" voor opeten)). Zoo is hetDe colonne is inderdaad er aan gegaan 1030

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 38