aantallen projectielen van 7.5 cm. en 10.5 cm. wordt 3: 1. Hoewel hierbij het totaal aantal projectielen ten opzichte van den be- staanden toestand vermindert met 864, wordt dit nadeel opgehe ven door de straks te bespreken snellere mogelijkheid tot aan vulling door toepassing van motoriseering. Thans de verdeeling der munitieuitrusting in echelons. Hierbij zullen wij uitgaan van de veronderstelling, dat de veld artillerie reeds gemotoriseerd is en dat alle batterijen bestaan uit 4 stukken. Als echelons zijn te beschouwen: a. de munitie bij de gevechtsbatterij, b. de munitie in den gevechtstrein (al dan niet gesplist in 2 afdn.), c. de munitie in de Divisieautocolonne. Bij de verdeeling der munitie in deze 3 echelons springt di rect de wenschelijkheid naar voren om in de eerste twee echelons den vollen dagvoorraadop te nemen en het laatste echelon te bestemmen voor den reservevoorraad. De dagvoorraad dient nu verdeeld te worden over de echelons a en b, waarbij men rekening heeft te houden met de capaciteit der munitievoertuigen. V.w.b. de gevechtsbatterij dienen bij de gemotoriseerde artillerie muni tieauto's per stuk te worden ingedeeld bij de bergartillerie moet echter vastgehouden worden aan de indeeling van munitiedraag- paarden. Voor de munitie in den gevechtstrein willen wij de aandacht vestigen op de wenschelijkheid van de vereeniging dezer 2e eche lons tot een lichte gemotoriseerde munitiecolonne in de hand van den afdeelingsCdt. Bij den thans bestaanden toestand is de Afd. Cdt. wel de ver antwoordelijke man voor het munitieverbruik en de munitie aan vulling in zijn afdeeling, doch als hij zulks tot uiting wil brengen in de verdeeling der beschikbare munitie over zijn batterijen, kan hij dit alleen doen door overheveling van de munitie van de eene batterij naar een andere batterij. En dit kan herhaaldelijk noodig zijn, want het munitieverbruik zal veelal bij alle batterijen niet hetzelfde zijn, terwijl het bovendien dikwijls zal voorkomen, dat de eene bat terij meer Gn. of G. Kn. verschiet dan de andere. Heeft nu de Afd. Cdt. een gedeelte der munitie in de hand, dan kan hij de batterijen naar behoefte van munitie voorzien en worden de batterij-Cdtn. tevens ontheven van de zorg over hun gevechtstreinmunitie. Deze werkwijze is volkomen uitvoerbaar bij de gemotoriseerde afdeelingen, omdat de batterijstellingen dicht bij de autowegen zijn gelegen en snelle toebedeeling van munitie dus mogelijk is. Anders 1054 Onder dagvoorraad te verstaan het gemiddelde dagelijksche verbruik per gevechtsdag: hier dus onderscheidenlijk 300 en 200 sch.

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 62