is het gesteld bij de bergartillerie. Deze zal toch in stelling moeten kunnen komen in terreinen, welke verder van de autowegen ver wijderd zijn en daar de bij de gevechtsbatterij mede te voeren munitiehoeveelheid slechts zeer beperkt is (draagpaarden), dient een schakel gevormd te worden tusschen de gemotoriseerde lichte munitiecolonne en de batterij. Bij deze artilleriesoort zouden wij den G.T. dan ook willen behouden, zij het ook in een eenigszins anderen vorm dan de thans bestaande. Bij de verdeeling der munitie in echelons dient ook rekening gehouden te worden met het gewicht en de verpakking der projectie len. In het algemeen moet als eisch gesteld worden, dat de artil- leriemunite in de Divisie geconfectionneerd wordt medegevoerd en verpakt in kisten, welke handzaam en niet te zwaar zijn. Betreffende deze verpakking mogen de volgende gegevens dienen Veldart.gewicht gee. St. G. M. 25 8.686 kg. gewicht gee. G. K. N. M. 8.644 kg. 4 gec. patronen in een patroonkist, wegende: 47.5 Bergart.gewicht gec. St. G. M. 25 7.991 gewicht gec. G.K.N.M. 8.071 4 gec. proj. in een duralluminium munitiekist :±38.5 Houwitsers.: gewicht gec. St. G. 17.176 gewicht gec. G. K. 17.076 2 gec. proj. in een munitiekist, wegende ±45.— Deze verpakking in kisten wijkt af van de verpakking zooals geschiedt bij den aanvoer uit het achterland wij komen hierop nog terug. V. w. b. de vervoermiddelen dient o. i. onderscheid gemaakt te worden tusschen de verschillende artilleriesoorten. De lichte mu nitiecolonne van de bergartillerie dient te bestaan uit lichte auto's (van 1.35 ton), terwijl voor de munitiecolonnes van de veldart. en houwitsers een zwaarder type genomen kan worden (2-ton). Ook is het wenschelijk om bij de veldartillerie in de gevechtsbatterij een lichtere munitieauto te nemen dan bij de houwitsers (onder scheidenlijk 1.35 ton 2 ton). Op grond van het vorenstaande kan de verdeeling over de eche lons zijn als volgt 1055 Deze gegevens zijn verzameld uit den I. I., de Handboeken Mob. A. en de schootstafels; het ware gewenscht dat genoemde Handboeken meer volledige gegevens bevatten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 63