Neemt men bijv. aan dat bedoeld station 30 km. verwijderd is van de Av. PI. art. mun., dan verloopen tusschen het tijdstip waarop de art. sectie haar munitie op de Av. pi. begint te ontladen en het moment waarop een volledig regiments rantsoen aldaar is gedeponeerd, ongeveer 7 uren, welke als volgt berekend kunnen worden afladen van 36 auto's met behulp van 75 man 1 uur (het af- en opladen van 2-tonsauto's kan met behulp van 4 man per auto in onge veer '/2 uur geschieden) rit naar het aanvoerstation 2 uren (een gemiddelde van 15 km/uur is voor autocolonnes op onze wegen wel als een maximum te beschouwen) opladen van 33 auto's met behulp van 75 man') 1 uur rit terug naar de Av. pl. 2 uren afladen van 33 auto's, als boven 1 uur 7 uren Hierbij wordt aangenomen, dat 16 a 18 auto's gelijktijdig af- en opgeladen kunnen worden, hetgeen een laadruimte vereischt van 180 m. lengte bij opstelling der munitie aan één kant van den weg en 90 m. lengte bij gebruik van beide wegkanten (alleen mogelijk bij zeer breede wegen of op pleinen). Ook is hierbij aangenomen dat zoowel op de Av. pl. als op het station 75 man werkkrachten aanwezig zijn. Per etmaal rekenende op 8 uren rust voor de chauffeurs (2 chauffeurs per auto) en 1 uur voor dagelijksch onderhoud van het materieel, komt men dus op een aanvulling van hoogs tens 2 rantsoenen voor het regiment artillerie, waarbij de auto's dan 4X30= 120 km. hebben afgelegd, hetgeen meer is dan de gemiddelde dagcapaciteit (80 a 100 km.). Rekent men verder, dat gemiddeld 5 van het materieel doorloopend in reparatie is (oorlogservaring), dan blijkt dat de art. sectie met haar 40 auto's maar juist voldoende zal zijn voor genoemd vervoer. Bedenkt men nu nog, dat op de Av. pl. de art. munitie overgepakt moet wordt in de kisten bestemd voor uitgifte aan den troep, waarvoor zeker 1 uur moet worden uitgetrokken 2) 1065 Op het aanvoerstation worden alleen volledige rantsoenen afgenomen. 2) Het ware gewenscht deze ompakking op het aanvoerstation te doen ge schieden, waardoor zoowel personeels- als tijdbesparing wordt verkregen, daar de auto's van de Div. A. C. dan in spoedgevallen rechtstreeks naar de afdeelingen kunnen rijden (hetgeen uitzondering behoort te zijn). Ook zouden de 1. mun. cols. dan rechtstreeks op het aanvoerstation kunnen aanvullen, doch deze werkwijze vereischt een stel extra kisten voor een geheel regimentsrantsoen. Zijn zooveel kisten niet voorradig, dan moet de overpakking wel op de Av. pl. geschieden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 73